Rusya: Türkiye kargonun iadesi ile ilgili somut bir adım atmadı

5

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov, indirilen Suriye uçağında el konulan Rus şirkete ait kargo ile ilgili Türkiye’nin herhangi bir somut adım atmadığını söyledi.

Basına Türkiye'nin incelemek üzere el koyduğu kargo ile ilgili değerlendirmede bulunan Gatilov, “Görüşmelerimiz devam ediyor. Ancak şimdiye kadar pratik herhangi bir adım atabilmiş değiliz.” dedi.

Türkiye’nin 10 Ekim’de indirdiği Suriye Havayolları’na ait sivil uçakta Pantsir-1 füze savunma sistemlerinde kullanılan radarlara ait elektronik malzemelerin bulunduğu iddia edildi. Ankara’ya göre askeri mühimmat olarak tanımlanan kargo, Rusya açısından ikili kullanıma imkan sağlaması nedeni ile sivil uçakta taşınması uluslar arası hukuka aykırı değil.

Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç Ankara’nın kargonun uluslar arası hukuka aykırı olarak taşınmadığı kanaatinde olduğunu, ancak taşımacılıkla ilgili bilgilendirme kurallarının ihlal edildiğini savunduğunu ifade etmişti.

Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi’nin Moskova temasları ile ilgili de değerlendirmede bulunan Gatilov, Suriye krizinin çözümü ile ilgili yeni bir planın ele alınmadığını söyledi. Rus diplomat İbrahimi’nin bir çok başkentte temaslarda bulunacağını, Suriye’yi ziyaret edeceğini belirtti. Gatilov’a göre İbrahimi, Moskova’ya somut yeni bir öneride bulunmadı.