"Rusya ve Türkiye'nin kurumsal hafızaları krizlere izin vermez"

42

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de konuşlandırılacak Patriot füzeleriyle ilgili Rusya’nın eleştirileriyle ilgili soruyu da cevapladı. Bu füzelerin savunma amaçlı olduğunun herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Yıldız, “Herhangi olası bir riske ve tehlikeye karşı konuşlandırılıyor. Rusya Federasyonu’nun bu konuda herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağını kendileri de bilir." diye konuştu.

Enerji sektörü olarak Rusya ile son derece iyi ilişkiler içinde olduklarını anlatan Yıldız, önceki gün 6 milyar metreküplük özel sektöre devredilecek olan yapının kontratını imzaladıklarını anımsattı.

Bu kış doğalgaz ve elektrik tedarikinde herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini kaydeden Yıldız, şunları kaydetti: “Rusya Federasyonu ile enerji sektöründe yaptığımız iş birlikleri artan dozda devam ediyor. Hatta önümüzdeki 2 hafta içersinde Sayın Putin’in ziyaretiyle beraber yine bu ilişkilerin ne kadar olumlu yönde gittiğine dair bazı haberleri de kamuoyu ile paylaşacağız. Gerek nükleer santral, gerekse de doğalgaz ve ham petrol alımlarıyla alakalı… Rusya ile Suriye üzerinde bir mutabakat sağlayamıyor olabiliriz. Ama enerji sektöründe bu ilişkilerimizin devam etmeyeceği anlamına gelmez. Tam tersi her iki ülke buradan güçlenerek çıkmaktadır. Rusya Federasyonu ile Türkiye’nin kurumsal hafızaları, devlet büyükleri bu manada herhangi bir sıkıntıya yol açmayacak şekilde devam etmektedir. Ben herhangi bir sıkıntı öngörmüyorum."