Rusya’dan Patriotlar için Türkiye’ye “Çehov tüfek sendromu” uyarısı

246

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilmesi planlana Patriot füzeleri ile ilgili konuyu NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’le görüşeceklerini söyledi.

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, “Türkiye’ye yerleştirilmesi planlanan Patriot füzeleri bölgede askeri çatışma riskini artırır. Daha fazla silah stoğu, onların kullanma riskini artırır. Herhangi bir provokasyona da neden olabilir.” dedi.

Lavrov, “Rasmussen’le görüşeceğiz. Kendi pozisyonunu bu konu ile ilgili açıklayacak. Onun ne söyleyeceğini dinleyeceğim.” şeklinde konuştu.

NATO’nun Suriye krizine müdahil olma gibi bir niyeti olmadığını kaydeden Lavrov, “Biz çeşitli vesilelerle bu konuda konuştuk… Burada niyet değil eylem önemli. Potansiyel güçlü ise risk artar.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov Patriot füzelerinin yerleştirilmesi “Çehov tüfek sendromu” olarak tanımladı. Lavrov konuşmasına, “Eğer tüfek birinci perde de duvarda asılı ise, üçüncü sahne de o mutlaka ateş eder. Askeri konularda önemli olan niyet değil, potansiyel. Bu potansiyel artarsa, risk de artar. Herhangi bir provokasyon çok ciddi bir askeri ihtilafa yol açabilir. Biz bundan kaçınmak istiyoruz.” uyarısı yaptı.

Rusya’nın, Suriye-Türkiye arasında çıkan sorunların çözümüne katkı sağlamaya hazır olduğunu ifade den Lavrov, “Biz Ankara ve Şam arasında doğrudan diyalogun oluşturulmasını önerdik. Maalesef bu önerimiz henüz gerçekleşmedi. Henüz bu önerimiz yürürlükte. Bu şekilde bir mekanizmanın kurulmasında bizim desteğimize ihtiyaç varsa, biz her türlü desteğe hazırız.” ifadelerini kullandı.