Rusya, Esed sonrasına hazırlanıyor

129

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Aralık’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da görüşmesinin ardından Suriye krizinin çözümü ile ilgili diplomasi trafiği yoğunlaştı. Putin’in Suriye lideri Beşşar Esed’in avukatı olmadığı yönündeki açıklamaları ve “yeni fikirlerin” değerlendirileceğini söylemesi Esed rejiminin önemli bir desteğini kaybetme işareti olarak değerlendirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Brüksel’de gerçekleşen NATO-Rusya Konseyi’inde askeri müdahale olmayacağı yönünde garanti alması Moskova’nın hareket alanını genişletti. Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez uluslar arası bir sorunda istediğini alan Moskova, Esed sonrası senaryolar için çalışıyor.

Moskova’nın Esed’den ümidi kestiği ile ilgili net açıklama iktidar partisi Birleşik Rusya’nın parlamento başkanı Vladimir Vasiliyev’den geldi. “Suriye yönetimi işini doğru düzgün yapmaktan aciz” suçlamasında bulunan Vasiliyev, geçen zamanın Suriye hükümetinin işlerin üstesinden gelecek kapasitede olmadığını gösterdiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar İbrahimi ile İranlanda’nın başkenti Dublin’de Suriye krizine yeni bir çözüm formülünü değerlendirdi. Görüşmede iç savaşın sona ermesi, müzakereler için tarafların masaya oturtulması ve geçiş hükümetinin kurulması ile ilgili yeni bir strateji üzerinde çalışıldığı kaydedildi.

Görüşme ile ilgili basına açıklamada bulunan İbrahimi, sansayonel bir çözümleri olmadığını, ancak ülkeyi uçurumun kenarından çekip alacak bir süreci değerlendirdiklerini ifade etti. İbrahimi’ye göre yaratıcı yöntemler bulunması için birlikte çalışmaların devam etmesi gerekiyor. Clinton da yaptığı açıklamada Suriye’de akan kanın durması ve Esed sonrası geçiş sürecinin başlatılması için Rusya ile birlikte çalıştıklarına değindi.

Lavrov da görüşme ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yüzde 100 olmasa da bir şans var. Amerikalı uzmanlarla birlikte İbrahimi’nin ekibi ve bizim yetkililerimiz konuyu masaya yatıracak. Sorunun çözümü ile ilgili beyin fırtınası yapacaklar. Burada Cenevre Mutabakatı ile ilgili kararların nasıl uygulanacağı konusu ele alınacak.” dedi.

Rusya ve ABD’nin anlaşılabilir nedenlerle uluslar arası güvenlik açısından sorumlulukları olduğuna değinen Lavrov, İbrahimi’nin de bu çerçevede Moskova ve Washington’ın Cenevre Mutabakatının realize edilmesi ile ilgili inisiyatifler almasını istediğini hatırlattı.