Rus savaş gemileri, Ege Denizinde beklemede

356

Akdeniz’in doğu kıyılarından Rusya’ya dönmekte olan Rus Karadeniz Donanması’na ait 6 savaş gemisi, Moskova’dan gelen özel bir talimatla Ege Denizi’nde bekleme kararı aldı.

Rus resmi ajanslarına bilgi veren Genelkurmay Başkanlığındaki yetkililer, Moskova’dan gelecek başka özel talimata kadar savaş gemilerinin Ege Denizinde bekleyeceğini belirtti.

İsmini açıklamayan Rus Genelkurmay yetkilileri, “Eve dönmekte olan savaş gemilerimiz özel bir talimatla Ege’de beklemede. Genelkurmay, bölgede durumun hızlıca değişmesi nedeniyle böyle bir karar aldı. Genelkurmay Başkanlığından gelecek yeni talimatla savaş gemileri talep edilen bölgeye hareket edecek. Bu devriye görevi için tekrar Akdeniz’in doğu güzergahı da olabilir” bilgisini verdi.

Rus basını, Ege’de bekleyen savaş gemileri arasında Moskva, Smetliviy, Novoçerkassk, Saratov, İvan Bubnov ve MB-304 adlı gemilerin bulunduğunu kaydetti.

Argumentı i Faktı gazetesinin iddiasına göre, Türkiye’ye NATO Patriot füzelerinin yerleştirilmesi planları Moskova’nın böyle bir karar almasına neden olabilir. Haberde, “Moskova Suriye’de Libya senaryosunun tekrarlanmasından endişe ediyor” yorumu yapıldı.