Ruslar’ın sadece yüzde 8’i hükümetten memnun

65

Rusya kamuoyu araştırma şirketi Leveda’nın yaptığı çalışmaya göre, Rusya halkının sadece yüzde 8’i hükümetin çalışmalarından memnun.

Halkın yüzde 52’si hükümeti enflasyon rakamlarının düşürülememesi, kişisel gelirlerinin azalması nedeni ile suçluyor.

Rusya’nın 46 ayrı bölgesinde 23-26 Kasım tarihlerinde yapılan çalışmaya göre, hükümet yolsuzluklarla mücadele ve sosyal imkanların genişletilmesi konusunda da başarısız.

İki yıl önce yapılan benzer ankete katılanların sadece yüzde 6’sının hükümetten memnun olduğunu ifade etmesi dikkat çekti.

Yeni istihdam alanlarının oluşturulması konusunda hükümeti başarısız bulanların oranı yüzde 33. Kuzey Kafkasya’da istikrarın sağlanması konusunda başarısız bulanların oranı ise yüzde 8’den yüzde 5’e geriledi.

Ulusal ekonomik kalkınma programında hükümeti başarısız bulanlar yüzde 24’den yüzde 21’e düştü. Suçlarla mücadelede başarısız görenler yüzde 17’den yüzde 15’e indi.

Ankete katılanların yüzde 21’ine göre hükümet ekonomik krizle mücadelede başarısız. İki yıl önce bu oran yüzde 20 seviyesinde idi.

Vatandaşların yüzde 52’sine göre Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in hükümeti “yeterince iyi değil”. Halkın yüzde 17’si “tamamıyla yetersiz” olarak değerlendirirken, yüzde 27 “kısmen yeterli” buluyor.

Ankete katılanların yüzde 50’si Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görev süresi boyunca Medvedev’i başbakan olarak tutacağını düşünüyor. Yüzde 14, 2-3 yıllık bir süre tanırken, yüzde 12’ye göre ise Medvedev koltuğunu 1-2 yıl daha ancak koruyabilir. Yüzde 3 ise Medvedev’e birkaç ay süre tanıyor.