Ermenistan, Yukarı Karabağ’da Rus NATO’sunu göreve çağıracak

136

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, işgal altındaki Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ’da askeri çözüm gündeme gelirse, Rus NATO’su olarak bilinen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nü (KGAÖ) yardıma çağıracaklarını söyledi. Rusya devlet televizyonu Rossiya-24’e konuşan Sarkisyan’a göre hala siyasi çözüm mümkün.

KGAÖ’yü yardıma çağırma ihtimalleri olmadığını kaydeden Sarkisyan, “Aksi durumda biz bu organizasyona neden üye olduk? Birliğe dahil olan ülkeler zor zamanlarında birbirine destek verir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın kendi askeri gücünü inşa etmeyi sürdürdüğünü ifade eden Sarkisyan, “Azerbaycan askeri çözüm ümit ediyor. Maalesef, biz de müzakereden başka alternatif olmadığını düşünüyoruz. Bunun alternatifi düşmanlık. Biz bunun her koşulda devam etmesini istemiyoruz…” dedi.

Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’ın garantörü olduğunu hatırlatan Ermenistan Cumhurbaşkanı, “Eğer oyun başlar, askeri operasyona dönüşürse; Ermenistan, Yukarı Karabağ halkının korunması için elinden geleni yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Rusya ve Ermenistan’ın dışında KGAÖ yapısı içinde Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Belarus yer alıyor. 20 bin kişilik bir askeri yapı oluşturan birlik, BM çatısı altında barış gücü olarak görev yapmaya hazırlanıyor.