Putin, Depardieu'ya Rus pasaportunu kendi eliyle verdi

389

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu'e Rus pasaportunu kendi eliyle teslim etti. Rusya'nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde Fransız aktörü rezidansının merdivenlerinde sıcak şekilde kucaklayarak karşılayan Putin yemek masasında ikili kültür-sanat ilişkilerini de konuştu.

Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, görüşmede Fransız aktörün oynadığı Grigori Rasputin'le (20.yüzyılın başlarında Çar 2. Nikolay ailesine yakın papaz) ilgili film başta olmak üzere Depardieu'in sanat faaliyetlerinin ele alındığını söyledi. Putin’in, "Gerard sen bu çalışmadan memnun musun?" sorusuna Fransız aktör, "Çok memnunum. Sen filmi izledin mi? Rus aktörler film de güzel oynadı" diyerek övdü. Putin’in, "Ne zaman gösterime sunulacak? Öğrenmek isterdim." sorusu üzerine Depardieu, "Montaj işleri tamamlandı. Seslendirme ve müzik işleri kaldı. Mayıs ayında gösterime sunulacak" yanıtını verdi.

Peskov, Depardieu'in Rusya ziyaretinde kendisine pasaport verildiğini belirtirken, Rus basınının iddiasına göre, aktöre Rus pasaportunu Putin kendi eliyle teslim etti.

Görüşmenin ardından Fransız aktör, Rusya'nın Mordovya Cumhuriyeti'ne uçakla gitti. Başkent Saransk'ta havalimanında Depardieu'e Rus blini ve başka ulusal yemekler ikram edildi. Gazetecilere Rus pasaportunu da gösteren Depardieu'e Mordovya Cumhurbaşkanı Vladimir Volkov, bölge Kültür Bakanı makamı da teklif etti. Depardieu, "Ben dünyanın kültür bakanıyım" diyerek teklif için teşekkür etti. Ria Novosti ajansına bilgi veren bir Mordovyalı yetkili Fransız aktörün teklifi geri çevirmediğini iddia etti. Mordovya yetkilileri kendisine ev hediye edecekleri müjdesinde de bulundu. Rus basınına göre, Fransız aktörün oturma izni (propiska) de Saransk kentine yapıldı.

Putin, 3 Ocak'ta imzaladığı kararnameyle ünlü Fransız aktöre Rusya vatandaşlığı vermişti. Depardieu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin zenginlerden daha fazla vergi almayı amaçlayan Varlık Vergisi'ne sert tepki göstererek Fransız vatandaşlığından çıkacağını açıklamıştı. Ünlü aktör vatandaşlık için Belçika, Karadağ ve Rusya'yı düşündüğünü de belirtmişti. Fransa Başbakanı Jean Marc Eyro'nun, Depardieu'nun bu kararını 'zavallı ve aşağılık eylem' olarak nitelendirerek eleştirmişti. Depardieu 45 yılda Fransa'da 145 milyon Euro vergi ödediğini belirterek bu eleştirilere karşı çıkmıştı.