Rus NATO’su: Türkiye’ye yerleştirilen Patriotlar tehdit oluşturmuyor

173

Rus NATO’su olarak bilinen Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, Türkiye’nin Suriye sınır illerine yerleştirilen Patriot füzelerinin örgüt üyeleri açısından tehdit oluşturmadığını, karşı yönde herhangi bir adım atmayacaklarını söyledi.

Genel olarak KGAÖ’nün ve özel olarak da Rusya’nın Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemleri yerleştirilmesini negatif olarak değerlendirdiklerini kaydeden Bordyuja, “Bununla birlikte örgüt bu sistemi kendi üyeleri açısından bir tehdit olarak görmüyor. Buna karşı herhangi bir adım atmayı planlamıyoruz.” dedi.

Rusya, Türkiye’ye yerleştirilen Patriotların bölgede askeri yığınağı artıracağı, dolayısı ile de sıcak çatışma ya da kaza riskinin artacağı uyarısında bulunuyor.

Moskova, Minsk, Astana ve Erivan’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen video konferansta konuşan KGAÖ Genel Sekreteri, Suriye ve İran’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini, ancak bölgedeki sorunlara doğrudan müdahaleye yönelik planları olmadığını vurguladı.

Örgüt olarak Afganistan’da tansiyonun yükseleceği yönünde beklentileri olduğunu kaydeden Bordyuja, “Afganistan’daki gelişmelerden endişe duyuyoruz. KGAÖ, Afganistan’da her türlü senaryo ile ilgili hazır olmak istiyor.” dedi.

KGAÖ’nün polis gücü olarak görev yapmasının imkansız olduğuna işaret eden Rus yetkili, örgüt üyesi ülkeler içinde siyasi belirsizlik ya da halk ayaklanmalarına müdahil olmayacaklarını hatırlattı. Örgüt, Kırgızistan’da yaşanan halk ayaklanmasına müdahil olmadığı gerekçesi ile eleştirilmişti.

7 Ekim 2002 tarihinde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kurulan örgüte daha sonra dahil olan Özbekistan, geçen yıl üyeliğini askıya aldı.