Putin dün “Aferin!” dedi, bugün görevden alındı

424

Rusya’da yapılacak Soçi-2014 Kış Olimpiyat Oyunları’na kötü hazırlandığı ve verdiği vaatleri tutmadığı gerekçesiyle Rusya Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Ahmet Bilalov görevinden alındı. Dün bölgedeki tesis inşaat çalışmalarını denetleyen Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bilalov’a ait firmanın olimpiyat projesi bağlamında üzerine aldığı sorumlulukları yerine getirmediği ve “Russki Gorki” isimli tramplen atlama tesisinin inşaat süresini suya düşürdüğü gerekçesiyle eleştirmişti. Söz konusu tesisin proje maliyetinin 1,2 milyar rubleden 8 milyar rubleye kadar arttığına da dikkat çekildi.

Konuyla ilgili bugün açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak, Bilalov’un aynı zamanda “Kurotı Severnogo Kavkaza (KSK)” isimli devlet şirketi Başkanlığı görevinden de alındığını belirtti. Kozak, “İlgili talimatlar verildi. Bilalov her iki görevinden alınacak. Tesisin inşa edilmesini kendisi istedi, kredi de sağlandı. Böyle bir yükümlülük alındığı durumda, bu aynı zamanda Rusya’nın Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi karşısında yükümlülük aldığı anlamına da geliyor. Böyle bir kapasiteli yükümlülüklerini yerine getirmeyen insanlar ülkemizin olimpiyat projelerine ve KSK şirketine başkanlık yapamaz.” şeklinde konuştu.

Dün Putin bölgedeki tesisleri denetlerken, Başbakan Yardımcısı Kozak, “Russki Gorki” tramplen atlama tesisinin inşaatının Haziran 2011’de sona ermesi gerektiğini belirtmişti. Söz konusu inşaatın süresi ise 2 yıl daha uzatıldığını duyan Putin, sorumlu şirket başkanının ismini sorunca Kozak, “Bilalov” yanıtını vermişti. Putin, “Bu nedir böyle? Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı inşaatı aşağıya mı çekiyor? Aferin! Mükemmel çalışıyorsunuz.” diyerek tepkisini dile getirmişti.

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti kökenli Bilalov, 2000-2004 yıllarında parlamento alt kanadı Duma’da milletvekilliği yaptı. 2011 yılından bu yana ise üst kanat Federasyon Konseyi’nde senatörlük yapmakta.