Putin, Rum liderle görüştü, Rus sermayesine güvence istedi

89

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nicos Anastasiades’le yaptığı telefon görüşmesinde, Rus iş dünyası ya da bireylerinin çıkarlarına zarar verecek şekilde alınacak önlemlerle ilgili endişelerini dile getirdi.

AB ve IMF’nin önerdiği kurtarma paketinin Rum parlamentosunda reddedilmesinin ardından gerçekleşen görüşmede, Anastasiades gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Putin de Rusya’nın kurtarma paketine karşı olan pozisyonunu yineledi. Putin pazartesi günü yaptığı değerlendirmede paketi “adaletsiz ve tehlikeli” olarak nitelendirmişti.

Telefon görüşmesi ile ilgili açıklamada bulunan Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, “Devlet başkanları Avrupa’nın kurtarma paketi çerçevesinde Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik süreci ele aldı.” dedi.

Rum parlamentosu 10 milyar Euro kredi desteği karşılığında, 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlardan yüzde 6,75, üzerindeki mevduatlardan da yüzde 9,9 oranında vergi alınmasını talep ediyor.

Moody’s’in tahminlerinde göre Rusya merkezli bankaların ve oligarkların Kıbrıs Rum Kesimi bankalarında 30 milyar doların üzerinde sermayesi bulunuyor. Uzmanlara göre, Rus sermayesi AB’nin kurtarma paketi ile 5 milyar dolara kadar kayıp yaşayabilir.

Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Michalis Sarris ve diğer ekonomi yetkililerinin bugün başlaması beklenen Moskova ziyaretinde Rusya’dan alınan 2,5 milyar Euro’luk krediyi 5 yıl daha ötelemeye çalışacak. Rus sermayesine zarar verecek pakete hayır diyen Rumların, Moskova’da elinin güçlendiğine dikkat çekiliyor. Rusya’nın ek kredi desteği verme ihtimali de gündemde.