First Lady, Putin'den manşetleri çaldı

370

Çin’in yeni lideri Xi Jinping’in ilk yurt dışı ziyareti stratejik ortağı Rusya’da devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le dün Kremlin’de geniş katılımlı toplantılar düzenleyen Çin lideri iki ülke ortaklığını uluslar arası ilişkiler açısından hayati bir denge olarak tanımladı. Toplam 80 milyar dolara yakın toplam ticaret hacmine ulaşan iki ülkenin hedefi 2015’de 100 milyar doları bulmak.

Çin, Gazprom’dan 30 yıllığına yıllık 60 milyar metreküpü bulacak doğalgaz alımı ile ilgili anlaşmayı imzalamak üzere. Rusya’nın enerji pazarlarını çeşitlendirmesinde önemli katkı sağlayacak hamlenin yıl sonundan önce hayata geçmesi bekleniyor.

Petrol alımı, tarım, bankacılık ve ileri teknoloji alanlarını kapsayan 20’ye yakın anlaşma imzalandı. Jinping bugün de temaslarına Moskova Devlet Üniversite’sinde öğrencilere hitap erdirerek sürdürdü ve Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’le bir araya geldi. Yarın Rusya temaslarını tamamlaması beklenen Çin lideri Afrika turuna çıkacak.

Tüm bu stratejik adımlar atılırken özellikle Çin basınının gözü nadiren birlikte yakalayabildikleri Jinping’in eşi Peng Liyuan üzerindeydi. Çin’in sevilen pop şarkıcısı Liyuan’ın uçağın kapısından itibaren eşi ile birlikte çıkması, el sallaması ve merdivenlerden eşinin koluna girerek inmesi en çok konuşulan ve yazılan konu oldu.

Çin devlet basını da Çin liderinin Putin’le fotoğrafını basmak yerine, Jinping’in eşi ile birlikte uçaktan iniş fotoğrafı ile haberleri verdi. Rus basınına yansıyan haberlere göre, gülümseyen yüzü, koyu lacivert kabanı, elinde siyah çantası ve açık mavi fları ile First Lady, Çin gazetelerini süsledi. Peng’in resmi protokol bitene kadar gülümsemesini sürdürdüğüne değinen Rus basını, First Lady ve eşini bu şekilde görmenin Çinliler açısından mutluluk verici bir tablo olduğuna dikkat çekiyor.

Peng’in giyim tarzı ise objektiflerin en çok hedefi oldu. Birkaç saat sonra First Lady’nin kıyafetlerinin benzerleri Çin internet mağazalarında satışa sunuldu.