1,3 milyon dolar rüşvet alan eski valiye 9,5 yıl hapis cezası

80

Rusya'da 40 milyon ruble (yaklaşık 1 milyon 300 bin dolar) rüşvet aldığı gerekçesiyle Rusya'nın Tula bölge eski valisi Vyaçeslav Dudka 9,5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Tula Sovetski semt mahkemesinde yargılanan Dudka ve suç ortağı Viktor Volkov rüşvet aldığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Savcı, eski valiye 9,5 yıl, Volkov'a ise 4 yıl ağır hapis cezası verilmesini talep etti. Duruşmada konuşan Dudka suçlu olmadığını ısrarla iddia ederken, Volkov pişman olduğunu belirtti.

Soruşturmaya göre, Kasım 2010'da dönemin Tula Valisi Dudka, bölgenin tapu dairesi başkanı Volkov'la anlaşarak GRİNN Korporatsiya ZAO kurumundan 40 milyon ruble rüşvet aldı. Bu rüşvet karşılığında üst düzey devlet memurları, kuruma bir hipermarketin inşaatı için 3 yıl kiralama koşuluyla bir araziyi sağlamıştı. 2005 yılında göreve getirilen eski vali aynı zamanda akademisyen olarak da biliniyor. Dudka'yı Temmuz 2011'de dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev görevinden almıştı. Kommersant, o tarihte Dudka'nın bölgede yolsuzluk olaylarına karıştığını ilk kez ortaya atmıştı.