Rus basını: Ergenekon artık terör örgütü

163

Rus basını, Ergenekon'un mahkeme kararıyla artık bir terör örgütü olarak kabul edildiğini duyurdu.

Resmi haber ajansı Ria Novosti, Ergenekon’un gizli aşırı milliyetçi örgüt olduğunu belirtti. Ajans, Ergenekon davasıyla ilgili aralarında siyasetçi, sivil toplum yetkilileri, gazeteci, avukat, üniversite görevlileri, askerler, emekli subaylar ve polislerin bulunduğu yaklaşık 400 kişi nin darbe yapmakla suçlandığına dikkat çekti.

Resmi İtar-Tass ajansı da karar ile ilgili gelişmeleri aktararak, Ergenekon davasının 2007 yılında başladığını hatırlattı. Ajans, o tarihte İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de gizli cephaneliklerin bulunduğunu belirtti. Haberlere göre, Ergenekon üyeleri hükümeti devirmek amacıyla Türkiye’de karışıklıklar çıkarmayı planlıyordu. İtar-Tass, Ergenekon davası bağlamında Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un da göz altın alındığına dikkat çekti.

Rosbalt ajansı da Ergenekon’un 2003 yılında Türkiye’de darbe yapmaya hazırlandığını kaydetti.

İnterfaks ajansı, duruşmada Türkiye İşçi Partisi eski lideri Doğu Perinçek’in 117 yıl hapis cezası aldığını belirtti. Başbuğ’un ne kadar ceza alacağı konusunun belirsiz olduğunu vurgulayan ajans, duruşmanın 2006 yılından bu yana devam ettiğini hatırlattı.

Rusya’nın hukuk ve ceza haberleri ajansı RAPSİ Ergenekon’un terör örgütü olarak tanındığını kaydetti. Benzer başlıkları Rusya’nın Sesi radyosu, Vzglyad haber portalı ve başka ajanslar da attı.

Business Fm radyosu, Ergenekon duruşması nedeniyle Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın olası protesto eylemlerine hazırlandığını kaydetti.

Vestnik Kavkaza (VK) ajansı, duruşma nedeniyle Türk güvenlik görevlilerinin çevrede olağanüstü güvenlik önlemlerinin aldığını belirtti.