Rusya Akdeniz’e yeni savaş gemileri göndermeyecek

151

Rusya Deniz Kuvvetleri’nden Interfax’a yapılan açıklamada NATO’nun Akdeniz’de varlığını artırmasına mukabil, Rusya’nın bölgede kalıcı askeri gücünü artırmayacağını söyledi.

Bölgede NATO askeri birliklerinin operasyonlarını yakından izlediklerini ifade eden yetkili, “Akdeniz’de askeri varlığımızı güçlendirme yönünde herhangi bir emir almadık. Bizim savaş gemilerimiz ek önlemlere gerek kalmadan acil durumlarda görev yapabilecek kapasitede…” dedi.

Bölgede Rusya’nın çıkarlarını korumaya yönelik olarak bulunduklarını ifade eden Rus yetkili, “Herhangi bir unsurla savaş konusunda herhangi bir emir almadık.” bilgisini aktardı.

Rusya’nın Tartus’ta bulunan askeri deniz üssündeki varlıkların güvenli bir şekilde korunduğunu ifade eden Rus komutan, olağanüstü bir gelişme olması durumunda PM-138 teknik geminin üste bulunan Rus görevlileri tahliye edeceğini söyledi. Moskova, üste bulunan askeri personelin daha önce tahliye edildiğini açıklamıştı.

Rusya, Suriye’de bulunan Tartus deniz üssünü 1971’de imzalanan anlaşma çerçevesinde 1977’den bu yana kullanıyor. Eski Sovyetler Birliği sınırları dışında bulunan tek askeri üssünde Rusya’nın birkaç savaş gemisi ve lojistik tekneleri bulunuyor.

Rusya’nın Akdeniz’de oluşturmayı planladığı kalıcı deniz gücü ile ilgili çalışmaları sürüyor. Farklı filolardan Rus savaş gemileri Akdeniz’de belirli sürelerle görev yapmaya devam ediyor. Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemilerinin sayısı bazı dönemler 10'u geçmişti.