Lavrov, Kerry ile görüştü: Suriye konferansı Kasım ortasında

78

Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi çerçevesinde Endonezya’nın Bali kentinde yaptıkları görüşmede Suriye krzinin çözümü için Cenevre-2’nin toplanması konusunda mutabakata vardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry düzenledikleri ortak basın toplantısında Cenevre-2’nin Kasım ortasında toplanması için çalışacaklarını söyledi.

Lavrov ve Kerry, Mayıs ayında Cenevre’de konferans toplanması konusunda mutabakata varmış, ancak muhalefetin katılımının temin edilememesi ve diğer gerekçelerle ertelenmişti.

Rusya’nın Kasım ortasından konferansın toplanması düşüncesini desteklediğini ifade eden Lavrov, “Bugün Suriye hükümeti ve muhalefetinin konferansa katılımını sağlamak için gerekli önlemlerin alınması konusunda mutabakata vardık.” dedi. Kerry de zirvenin Kasım ayının ikinci haftasında toplanmasını olumlu bulduklarını teyit etti.

BM Güvenlik Konseyi kararı ile bölgede bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanları Suriye’de kimyasal silahların imhasına Pazar günü başladı. Lavrov, yaptığı değerlendirmede Suriye hükümetinin bölgede kimyasal silahların devri ve imhası için çalışan uluslar arası uzmanlarla işbirliğinden memnun olduklarını vurguladı.

İran nükleer işbirliği yapsa da füze kalkanı gerekli

Rusya ve ABD arasında ilişkilerin kırılmasına neden olan Avrupa’da kurulacak füze kalkanı ile ilgili konuşan Lavrov, İran’dan kaynaklanan nükleer saldırı tehdidinin ortadan kalkması durumunda, ABD’nin de füze kalkanı ile ilgili planlarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Kerry açıklamasında Tahran’ın uluslar arası toplumla ilişkileri yeniden kurma çabalarına rağmen, İran’dan yönelecek füze tehdidinin sürdüğünü ve kendilerinin de füze kalkanı ile ilgili çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. Füze kalkanı ile ilgili bir revizyona gidilmesini konuşmak için erken olduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, “Tehdit devam ediyor. Tamamı ile ortadan kalkmış değil.” hatırlatmasında bulundu.