Aliyev: Yukarı Karabağ sorunu kansız çözülecek

220

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Eremnistan işgali altından bulunan Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ sorununun kansız çözüleceğini ümit ettiğini söyledi.

9 Ekim’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi hükümet toplantısında konuşan Aliyev, “Bizim ekonomimiz en azından 10 kat Ermenistan’dan daha güçlü. Askeri alanda da üstün olmayı başardık.” dedi.

Aliyev mevcut jeopolitik durumun Ermenistan’ı işgali sona erdirmeye ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü barışçıl yöntemlerle sağlamaya zorladığını kaydetti.

Azerbaycan’ın önemli bir uluslararası oyuncu olduğunu hatırlatan Azeri lider, “Şu an bölgede yaşanan gelişmeleri ve jeopolitik süreci dikkate aldığımızda barış görüşmelerine çağrı için anlamlı bir dönem. Ermenistan’ın günümüz gerçeklerini dikkate alarak yapıcı bir müzakere sürecinde olacağını ve yabancı topraklardaki işgali sona erdireceğini ümit ediyorum. Böylece Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü de kansız bir şekilde sağlanmış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ’da acil bir çözüm için çabalarını sürdüreceğini vurgulayan Aliyev, sorunun kısa sürede çözümünün Ermenistan’ın da yararına olacağını belirtti.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında hak iddia etmesi ile 1988’de başlayan kriz, 1992’de savaşa dönüşmüş; ardın da Ermenistan Yukarı Karabağ ve 7 bölge dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmişti. 1994’de ateşkes anlaşması imzalanmasına rağmen Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlıklarını yaptığı Minsk Grubu barış anlaşmasının imzalanmasında bugüne kadar başarı sağlayamadı.