Putin, Müftülerle görüştü, İlahiyatların canlandırılmasını istedi

358

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ufa’da Rusya Müftüleri ile yaptığı görüşmede Rusya Müslümanları merkezi dini idaresinin kuruluşunun 225’inci yılını kutladı ve İslamiyet’in Rusya’nın manevi hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Rusya Müslümanları Merkez Müfütüsü Talgat Taceddin, Tataristan Müfütüsü Kamil Samigullin ve Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Berdiyev’le bir araya gelen Putin, “İslamiyet siyasi yaşamımızda rol oynadı ve toplumumuzun manevi ve kültürel gelişimine de önemli katkı sağladı. Sizleri bu tarihi gün nedeni ile kutluyorum.” dedi.

Din adamlarından İlahiyat okullarının canlandırılmasını isteyen Rus lider, “Günümüz zorlukları ile mücadele etmek için yerel Müslüman din adamlarının ve İlahiyat okullarının itibarının yükseltilmesi gerekiyor. En önemli görevlerimizden biri, Rusya’nın manevi alanda egemenliğini sağlayacak kendi İlahiyat okullarını canlandırmak…” çağrısında bulundu.

İslamiyetle Batı arasındaki gerginliğe odun taşımayız

Volgograd kentinde düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başlayan görüşmede konuşan Putin, “Batı ve İslam dünyası arasında gerginlik günümüzde artıyor. Birileri bu ateşe odun taşıyarak oyun oynamak isteyebilir. Biz bununla ilgili değiliz.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya’nın Ortadoğu’da ve İslam dünyasında varlığının giderek arttığına değinen Rus lider, ülkeler, halkları ve kamuoyları ile manipule edilen hareketlere karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Putin: İslamiyet’te komşu kardeş gibi

Farklı etnik topluluklar ve inançlar arasında uyumun Rusya’nın önemli bir özelliği olduğunu hatırlatan Putin, “Babalarımız ve dedelerimiz birbirlerine karşı inanç ve etnik temelinde hiçbir zaman ayrımcılık yapmadı. Onlar birbirlerine saygılı oldu…” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Müslümanların Rusya’da etnik topluluklar arasında ilişkilere sağladıkları özel katkı nedeni ile teşekkür eden Putin, gençlerin de aynı saygı ve vatanseverlik duyguları içinde yetişmesini istedi. Kurban Bayram’ını bir kez daha tebrik eden Putin, İslamiyet’te komşunun kardeş gibi görüldüğünü hatırlattı.