Erdoğan: NATO ülkelerinde Rus silahları var

212

Başbakan Erdoğan, Çin'den alınacak füzelerle ilgili olarak, "NATO bu konularda bu kadar hassas ise önce şu anda NATO üyesi birçok ülkede hala Rusya'nın silahları var, onların envanterlerinde mevcuttur" dedi.

Erdoğan, Kosova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin füze savunma sistemiyle ilgili ihalede Çin'in ilk sırayı almasının ardından bazı tepkilerin geldiğini hatırlatarak, "Türkiye Çin ile sözleşme yapma kararlılığını sürdürüyor mu, yeni bir değerlendirme yapılma olasılığı var mı" sorusu üzerine Erdoğan, bununla ilgili daha önce de açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.

Bununla ilgili aranan bazı özelliklerden bahsettiğini belirten Erdoğan, füzelerin operasyonel kabiliyetlerinden fiyatlarının uygunluğuna, ortak üretim anlayışına varıncaya kadar birçok hususun olduğunu bildirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Çünkü biz böyle bir adımı attığımız zaman isteriz ki gelecekte biz bunun üretimini kendi ülkemizde de yapalım. Bununla ilgili böyle bir ortak üretime bir defa 'evet' denilmediği takdirde bu bizim için en önemli değerlendirme puanıdır. Kaldı ki Savunma Sanayi Müsteşarlığımız bütün bu teklifleri puanlama sistemine göre inceler bizim önümüze getirir, biz de İcra Konseyi Başkanlığı olarak, şahsım, Genelkurmay Başkanım ve Milli Savunma Bakanım olarak üçlü inceleriz, bakarız, dinleriz. Bunların hepsi bize anlatılır, bizi brife ederler yetkili olan teknik arkadaşlar gelirler bize bunun brifingini verirler, ondan sonra da orada değerlendirmeyi yapıp, nihai kararımızı veririz."

"Bizim bağımsızlık anlayışımızı kimsenin de gölgelemeye hakkı yoktur"

Verilen kararın çoğunlukla aynı zamanda müsteşarlığı yetkilendirme kararı da olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müsteşarlığa 'Siz görüşmeleri başlatın şu şu çerçevede, ona göre nihai kararı verelim' deriz. Şu anda en uygun şartlar puanlamada Çin'i göstermektedir. Tüm bu çalışmaları şu anda Çin ile müsteşarlık yetkilileri yapmaktadır ve NATO'nun bu konuda yapmış olduğu açıklamalar filan belirleyici değildir veya herhangi bir ülkenin yaptığı açıklamada bu konuda belirleyici değildir. NATO bu konularda bu kadar hassassa önce şu anda NATO üyesi olan birçok ülkede hala Rusya'nın bir defa silahları, onların envanterlerinde mevcuttur.

Bunlar bizim elimizde bilgi olarak var. Daha bunları kendi envanterlerinden çıkarmamışlardır. Biz ise geleceğe yönelik şu anda bir adım atıyoruz ve bu atacağımız adımlarda da bütün laboratuvar çalışmalarında bizim elemanlarımız hazır bulunacaklar ve dolayısıyla biz o belirlenen konsepte zaten aykırı bir şey yok, kaldı ki daha kısa bir süre önce biz Çin ile ortak tatbikat da yaptık. Bunların hepsi NATO'nun bilgisi dahilindedir. Ama bizim bağımsızlık anlayışımızı kimsenin de gölgelemeye hakkı yoktur."