Putin: Ukrayna AB ile anlaşırsa, Gümrük Birliği’ne giremez

179

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Minsk’te yapılan Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada, Kiev’in Avrupa Birliği ile ortaklık sözleşmesi imzalaması durumunda, Rusya-Kazakistan-Belarus’un oluşturduğu Gümrük Birliği’ne giremeyeceğini söyledi.

Ukrayna’nın kararına karışmayacaklarını, bunun Ukrayna Cumhurbaşkanı, parlamentosu ve Ukrayna halkına ait bir karar olduğunu kaydeden Rus lider, “Biz aslında Ukrayna’nın AB ile ortaklık sözleşmesi imzalamasına ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyemeyiz. Bu bizim işimiz değil…” dedi.

resim tanımı girin

Ukrayna’nın AB ile anlaşma imzalamasının ardından Ukrayna mallarına kapılarını kapatmayacaklarını, ancak Bağımsız Devletler Topluluğu üyelerinin faydalandığı serbest ticaret ilişkilerin yararlanmaya devam etmelerinin imkansız olduğunu ifade etti.

Rusya ve Ukrayna arasında BDT üyesi olarak serbest ticaret anlaşması olduğuna değinen Putin, “Biz piyasalarımızı korumak için önlem alabiliriz. Bu Ukrayna mallarına piyasamızı kapatacağımız anlamına gelmiyor. Bu Ukrayna ürünlerinin serbest ticaret bölgesinden faydalanamayacak. Ukrayna malları Dünya Ticaret Örgütü üyesi diğer ülkelerle aynı pozisyonda olacak. Biz piyasamızı korumaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le de konuyu müzakere ettiklerini söyledi.