"Rus savaş uçağına tedbir için jetlerimiz havalandı"

244

Ahmet Davutoğlu, Rusya'ya ait askeri uçaklara Karadeniz üzerinde Türk F-16'ları tarafından önleme yapılmasının, uluslararası hukuka uygun bir tatbikat sırasında Türk hava sahasına yaklaşması üzerine alınan otomatik bir tedbir olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya'ya ait askeri uçaklara Karadeniz üzerinde Türk F-16'ları tarafından önleme yapılmasının, uçakların uluslararası hukuka uygun bir tatbikat sırasında Türk hava sahasına yaklaşması üzerine alınan otomatik bir tedbir olduğunu ve bir gerginlik işareti olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin ile bakanlıkta düzenlediği ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Rus askeri uçaklarına Karadeniz'de önleme yapıldığına ilişkin haberleri değerlendiren Davutoğlu, "Rusya'nın daha önce de Karadeniz'deki bazı hava tatbikatlarında, kendi uluslararası hukuka uygun ve uluslararası sınırlar içinde yapılan tatbikatlarda, bazen rutin bir şekilde, bizim hava sahamıza yaklaşıldığında otomatik tedbirler alınıyor. Yani bunun herhangi bir gerginlik işareti olarak değerlendirilmemesi iktiza eder" diye konuştu.

Geçen sene de Gürcistan ile Bulgaristan sınırına kadar olan alanda benzer uçuşlar yapıldığını anımsatan Davutoğlu, "Ama bu bir karşı karşıya gelme, herhangi bir şekilde bir gerginlik işareti olarak değil. Bazen bu tür tatbikatlarda ülkeler karşılıklı tedbirler alırlar, o çerçevede değerlendirilmeli, olduğundan fazla anlam yüklemek doğru değil" ifadesini kullandı.

Teknelere tacizde bulunulduğu iddiası

Yunan sahil güvenlik botlarının Türk yelkenlilere Kardak açıklarında müdahalede bulunduğu yönündeki iddialara ilişkin soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunulduğunu belirterek, "Ege'de bazen bu tür konularda istenmeyen gelişmeler olabiliyor. Ama ilgili birimlerimiz takip ediyor. Her zaman Yunanistan ile bunları açık bir şekilde konuşacak, kaygılarımızı iletecek kanallarımız mevcut. Bunları da yaptık, yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Öte yandan, diplomatik kaynaklar, yat yarışına katılan teknelere Kardak civarında tacizde bulunulduğu iddiasının doğru olmadığını belirterek, iddialara ilişkin olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı ile irtibata geçildiğini kaydetti. Kaynaklar, yat yarışı esnasında kuzeyden intikal halinde olan bir Yunan sahil güvenlik botunun Kardak karasularına girmesi üzerine bölgedeki Türk sahil güvenlik botunun mutat prosedür uyarınca Yunan botunu uyardığını, Yunan botunun bilahare Yunan karasularına döndüğünü ve yarışan yatlara yönelik herhangi bir müdahale veya tacizin söz konusu olmadığının öğrenildiğini aktardı.