Avrupa Birliği'nden Rusya'ya sert tepki

253

Avrupa Birliği, Ukrayna'nın Brüksel ile yakınlaşmaması için büyük baskı uygulayan Rusya'ya sert tepki gösterdi. AB yetkilileri, Soğuk Savaş üslubunu hatırlatan ifadelerle Rusya'yı ‘işlerine karışmaması' yönünde uyardı. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Rusya'nın ‘vetosu'nu reddederken AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ‘dış baskıları, özellikle de Rusya'dan geleni' kabul etmeyeceklerini söyledi.

Ancak uyarıların şimdilik hiçbir netice vermediği görülüyor. Ukrayna, hazırlığı yıllar süren Ortaklık Anlaşması'nı Vilnius Zirvesi'ne katılmasına rağmen imzalamayı reddetti. Rusya'nın AB'yi küçük düşürdüğü ve eski Sovyet Cumhuriyetleri ile yeni blok inşasının hız kazanacağı yorumları yapılıyor.

AB'nin eski Sovyet ülkelerini kendi yörüngesine alma mücadelesinin ilk raundunu Rusya kazandı. Rusya, nüfuz alanı olarak gördüğü eski Sovyet topraklarına AB'nin ‘sızması'na şiddetle itiraz ediyor. Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta Doğu Ortaklığı Zirvesi için bir araya gelen liderler, büyük bir Ukrayna şoku yaşadı. Son dakikaya kadar devam eden imzalanma ümidi de Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in "Rusya ile ticaretimizi riske edemem." sözlerinden sonra kayboldu. Yanukoviç, AB'nin tekliflerini ‘güzel ambalajlı şeker' diyerek küçümsemişti. İki günlük zirveyi taçlandıracak Ukrayna Anlaşması rafa kalkmasına rağmen, Gürcistan ve Moldova ile Ortaklık Anlaşmaları imzalandı. Rusya'nın, Ukrayna'yı kaybetmemek için çok çaba sarf ettiği, bilhassa doğalgazı silah olarak kullandığı belirtiliyor.

Eski SSCB cumhuriyetleri ile birlikte Çin'den Avrupa'ya kadar Avrasya Birliği kurmak isteyen Putin, Ukrayna'yı anahtar ülkelerden biri olarak görüyor. Putin, Avrasya Birliği ile ABD, AB ve Çin'e karşı rekabet edebileceğini düşünüyor. AB anlaşmasını reddettiği için ülkesinde büyük gösterilerle karşılaşan Yanukoviç'in ‘Brüksel'in cazibesine ne kadar direnebileceği' soruları da gündemi meşgul ediyor.