Suriye’nin kimyasal silahlarını taşıyan gemilere Rus donanması eşlik edecek

92

Rusya’nın Akdeniz’deki donanması Suriye’nin kimyasal silahlarını naklini gerçekleştirecek gemilere eşlik edeceği belirtildi.

Ria Novosti, Rusya Genel Kurmay Başkanlığı’ndaki bir yetkiliden aldığı bilgilere göre Rus donaması Suriye’nin kimyasal silahlarını naklini gerçekleştirecek gemilere eşlik edecek.

Rusya’nın Akdeniz’de çeşitli özelliklere sahip 6 savaş gemisi bulunduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, kimyasal silahların Suriye’den çıkarılması için yaklaşık 10 uçak dolusu teknik malzeme göndermişti.

Plan kapsamında Lazkiye’ye getirilecek zehirli kimyasalların bulunduğu konteynerler, Norveç ve Danimarka’ya ait gemilerle İtalya limanlarında imha işleminin yapılacağı Cape Ray’a yüklenecek ve açık denizlerde imha edilecek. Suriye’de kalan kısım ise 2014 ortasına kadar bulundukları alanda etkisiz hale getirilecek.

Rusya ve ABD’nin öncülüğünde hazırlıkları süren Suriye krizinin çözümüne yönelik ikinci Cenevre konferansı ise 22 Ocak’ta yapılacak. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov, İran’ın katılımı dışında ABD’li ortakları ile konferans katılım listesi konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Rusya, konferansta alınacak kararların uygulanmasında İran’ın desteğinin zorunlu olduğunda ısrar ediyor. Türkiye dahil konferansa 26 ülkeden delegelerin katılması planlanıyor.