Rusların en çok beğendiği bakan Şoygu

520

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin (VTsIOM) yaptığı çalışmaya göre, Rusların en çok beğendiği bakan Savunma Bakanı Sergey Şoygu.

Vatandaşlar hükümet üyelerini beş puan üzerinden değerlendirdi. Şoygu’ya 4,06 puan veren vatandaşlar, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a 3,84 puan ve Acil Durum Bakanı Vladimir Puçkov’a da 3,48 puan verdi.

İlk 10’a giren bakanların puanları ise şu şekilde:

Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin: 3,25 puan Spor Bakanı Vitali Mutko: 3,22 puan Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak: 3,2 puan İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev: 3,17 puan Komünikasyon ve Ulaştırma Bakanı Nikolay Nikiforov: 3,11 puan Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov: 3,07 Başbakan Yardımcısı Aleksandr Hloponin: 3,03 puan

Şoygu, daha önce de düzenlenen anketlerde Ruslar tarafından en çok sevilen bakan olarak gösterilmişti.

Aralık ayında VTsIOM’ın anketine göre Rusya’da yaşayanların yüzde 44’ü Putin’i 2013 yılının politikacısı olarak seçmişti. Sırasıyla Putin’i yüzde 8 ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov takip etmişti.

Temmuz ayında Rus bağımsız araştırma şirketi Levada’nın yaptığı çalışmada vatandaşlar en çok Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra Savunma Bakanı Şoygu ve Başbakan Dmitri Medvedev’e güvendiklerini açıklamıştı.