Suriye Ulusal Koalisyonu çözüm için Moskova’ya geliyor

526

Suriye Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Amet Carba, Suriye krizinin çözümünü ele almak için 4 Şubat’ta Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirecek.

Montrö’de yapılan Cenevre-2 görüşmelerinin 8 gün süren ilk raundunda Suriye hükümet temsilcilerinin yapıcı tutum sergilememeleri nedeni ile somut bir adım atılamadı. İkinci tur görüşmelerin 10 Şubat’ta başlaması planlanıyor.

Suriye lideri Beşşar Esed’in geçiş hükümetin yer alması konusunda fikir ayrılığı devam ederken, kısmi ateşkes, esir takası ve insani yardım konularında da ilerleme sağlanamadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Interfax’a yapılan açıklamada Carba’nın 4 Şubat’ta Moskova’ya geleceği belirtildi. Kaynak açıklamasında bunun Moskova’nın Suriye muhalif güçleri ile aktif bir iletişim içinde olması ve kabul edilebilir bir siyasi çözüm için çalışmasının sonucu olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Carba ile 12 Ocak’ta Paris’te bir araya geldiğini, Cenevre 2 görüşmelerinin ilk raundu sonrası Moskova’ya davet ettiğini hatırlattı.

Koalisyon Sekreteri Bedir Camus, 3-4 Şubat’ta Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştireceklerini ve Lavrov’la bir araya geleceklerini doğruladı. Camus, Humus kentinde kadın ve çocukların bölgeden yarılmasına Suriye rejiminin izin vermediğini, ilk tur görüşmelerde somut bir sonuç alamadıkları eleştirisi getirdi. Moskova’ya gelecek heyet içinde Carba’nın yardımcılarından Michel Kilo’nun da olması bekleniyor.