ABD Moskova Büyükelçisi Olimpiyatlardan sonra görevini bırakıyor

243

ABD Moskova Büyükelçisi Michael McFaul, ailevi durumlardan dolayı Soçi Olimpiyat Oyunları’nın sona ermesinin ardından görevinden ayrılacağını duyurdu.

İnternette blogunda konuyla ilgili duygularını paylaşan Amerikan büyükelçi tekrar akademisyenliğe başlayacağını kaydetti. McFaul, “Bu, ABD Moskova Büyükelçisi olarak son blog yazım. Kısa zaman içinde Olimpiyat’ın ardından aileme, California’a dönmeyi planlıyorum. Başkan Obama’nın başkanlık idaresinde 5 yıldan fazla çalışmamın ardından eve dönme zamanı geldi.” dedi.

Ailevi durum nedenlerinden dolayı görevinden ayrılma kararının doğru olduğuna inandığını ifade eden Amerikan büyükelçi, “9 bin kilometre uzaklıkta bir birimizden uzaklıkta ayrı yaşamayı denedik. Fakat 7 aylık ayrılıktan sonra aileme dönmem gerekiyor.” dedi.

Rusya’dan ayrılacağına çok üzüldüğünü söyleyen McFaul, “Ben işimi çok seviyorum. Burada ülkemi temsil etmek benim için büyük onur. Rusya yönetiminde meslektaşlarım, toplumun çeşitli kesiminde bulunan ve çeşitli mesleklerde çalışan Rusları özleyeceğim.” şeklinde duygularını ifade etti.

Görev yaptığı dönemde Rusya-ABD ilişkilerinde Balistik Füze Anlaşması ve Afganistan lojistik destek sağlanmasında bazı olumlu gelişmelere imza attıklarına işaret eden McFaul, ikili ticaret hacminin 2013 yılında 40 milyar dolara kadar yükseldiğini ifade etti.

Amerikan büyükelçi, son 5 yılda Kuzey Kore ve İran çerçevesinde nükleer silahın yayılmaması konularında Moskova ile ortak tutum geliştirdiklerini kaydetti. McFaul’a göre, her iki ülke son 5 yılda terörizm, uzay, çevre ve siber güvenlik alanlarında ortak çalışmalara devam ediyor.

Rusça bilen McFaul, Amerikan’ın en iyi Rus uzmanlarından biri olarak tanınıyor. McFaul, Ocak 2012’de ABD Moskova Büyükelçisi olarak göreve başlamıştı.