"Rusya Kıbrıs müzakerelerine müdahil olsun!"

329

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rusya'nın Kıbrıs sorununa müdahil olmasına sıcak baktığı belirtildi.

Anastasiadis, dün Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy ile görüştü. Bu görüşmeden Rum tarafının, Rusya’nın, Kıbrıs sorununa müdahil olmasına sıcak baktığı sonucu çıktığı bildirildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis-Osadchiy görüşmesinin Anastasiadis’in inisiyatifiyle ve Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin, Rus Büyükelçiliği’ne, dolayısıyla Rusya’ya aktarılması maksadıyla gerçekleştiğini yazdı.

Rum tarafının, Rusya’nın Kıbrıs sorununda oynayacak rolü olduğu görüşüne işaret eden gazete Anastasiadis’in, önümüzdeki aylarda Moskova’ya gerçekleştireceği ziyaretin ön hazırlıklarını yapmakta olan Osadchiy’e, Güney Kıbrıs’ın Rusya ile başka alanlarda da işbirliği yapmak istediğini ilettiğini belirtti.

Habere göre Rus Büyükelçi Anastasiadis’in Rusya ziyaretinin tarihinin henüz netleştirilmediğini ancak gündemde enerji konularının da bulunduğunu söyledi. Rusya’nın Kıbrıs sorunundaki gelişmelere desteğini de belirten Osadchiy, "İki tarafın müzakerecilerinin Atina ve Ankara ziyaretleri Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne ivme katabilir.” ifadesini kullandığı aktarıldı.