Putin: Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına gizli anket sonucu karar verdik

131

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım ve Sivastopol’u Rusya Federasyonu’na bağlamayı planlamadıklarını, ancak yarımadada yapılan gizli kamuoyu araştırmaları sonucuna göre bu şekilde bir karar aldıklarını söyledi.

Kırım’da yaşayan halkın talepleri doğrultusunda hareket edildiğini ve önceden bu tür gelişmelerin hazırlanmadığını savunan Putin, “Açık söylemem gerekirse gizli olarak yaptığımız kamuoyu araştırmasına göre davranış rotasını doğru belirlediğimizi gördük.” dedi.

Rus lider kamuoyu araştırmalarında Kırım’ın yüzde 80’inin ve Sivastopol’un ise daha fazlasının Rusya ile birleşmeye olumlu baktığını ifade etti. Putin referendum sonuçlarının bunun çok üzerinde olduğunu söyledi. Moskova bu sonuçları elde ettikten sonra Kırım ve Sivastopol’un Rusya Federasyonu’na bağlanmasına yeşil ışık yakmış.

İnsanların nasıl düşündüğünün ortaya çıkmasının ardından kararları verdiğini ifade eden Putin, “Biz bu tür olayları hazırlamadık. İnsanların nasıl düşündüğünü anlayabiliyorduk ama bunun gerçek olduğunu bilmiyorduk…” ifadelerini kullandı.

Novo-Ogaryovo’da bulunan Rusya devlet başkanlığı rezidansında Rusya Halk Cephesi yetkilileri ile görüşen Putin, zorluklara rağmen temel konunun ülke içinde halkın sosyal ve ekonomik refahının artırılması için çalışmak olduğunu söyledi.

Rus lider yakın zamanda Kırım ve Sivastopol yöneticileri ile bir araya geleceğini, bölgenin kalkınma açısından yeterli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Kiev’de gerçekleşen Batı yanlısı devrim sonrası Kırım tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan ederek Rusya ile birleşme kararı aldı. Putin Kremlin’de düzenlenen törenle birleşme anlaşmasını imzalarken, Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik tepkilerini sürdürüyor.