Putin: NATO’nun genişlemesinden korkmuyoruz, hepsini boğarız

396

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin NATO’nun genişlemesinden korkmadıklarını, Rusya’nın herkesi boğabileceğini söyledi. Vatandaşların yönelttiği 2 milyon soru arasından seçilen sorulara canlı yayında cevap veren Rus lider, “Biz korkmuyoruz, ben korkmuyorum, hiç kimse de korkmamalı. Biz bu gerçekleri göz önünde bulundurmalıyız…” dedi.

NATO’nun genişlemesi ile ilgili planları değerlendiren Rus lider, NATO yönetiminin daha önce doğuya doğru genişleme çabası olmayacağı yönündeki taahhütleri hatırlattı ve ittifakın Varşova Paktı ülkeleri, Baltık ülkeleri ve eski Sovyet ülkeleri ile büyüdüğünü söyledi.

“Bunu niçin yapıyorsunuz? Bunun anlamı ne? Bu ülkeleri günde mi tutuyorsunuz? Onlara birilerinin saldıracağını mı düşünüyorsunuz?” sorularını yönelten Putin, “Bu sizin işiniz değil. Halklar ve ülkeler kendi güveliklerinin metodu konusunda tercih hakkına sahip…” uyarısında bulundu.

Askeri blokun Rusya sınırlarına doğru gelmesinin endişe ve soru işaretleri oluşturduğunu kaydeden Putin, “Biz de buna karşı bir kısım adımlar atmak zorundayız. Bu doğru, bunu kimse bize yalanlayamaz….” ifadelerini kullandı.

NATO’nun genişlemesinin Rusya açısından “boğucu bir etkisi” olup olmadığı ile ilgili soruya yanıt veren Putin espri yaparak, “Biz kendimiz herkesi boğarız, korkmayın.” şeklinde konuştu.

Kırım’ın ilhakı NATO’nun genişlemesi ile bağlantılı

Kırım’ın Rusya’ya dahil olmasının NATO’nun Ukrayna’yı da içine alacak şekilde genişleme ihtimali ile de bağlantılı olduğunu kabul eden Rus lider, Rus askeri varlığı Karadeniz Bölgesi’nden çıkarılacağını, NATO gücünün bu topraklara yerleşeceğini savundu.

Kırım’ın ilhakının askeri bir operasyonla olmadığını, halkın kendi tercihi olduğuna dikkat çeken Rus lider, “Eğer NATO askerleri oraya gitse ve silahlarını yerleştirseydi, bu bizin jeopolitik olarak çok anlamlı olurdu. Rusya Karadeniz Bölgesi’nden çıkmak zorunda kalacaktı.” tespitinde bulundu.