AB’nin kara listesine Rusya Genelkurmay başkanı da girdi

143

Ukrayna politikaları nedeni ile Rusya’ya yönelik Washington’dan gelen ek yaptırım listesine Brüksel de destek verdi. Avrupa Birliği, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov dahil 10 üst düzey Rus yetkilinin AB ülkelerine girişini yasakladı ve mal varlıklarını dondurdu.

AB’nin yasaklı Rus listesine eklenen yeni isimler şu şekilde;

Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak Kremlin Kırım Temsilcisi Oleg Belaventsev Duma Başkan Yardımcısı Lyudmila Şıvetsova Duma Başkan Yardımcısı Sergey Neverov Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov Rusya Askeri İstihbarat Dairesi (GRU) Başkanı İgor Sergun Kırım’dan sorumlu Bakan Oleg Savelyev Sivastopol Valisi Sergey Menyailo Kırım senatörü Olga Kovitidi GRU’dan İgor Strelkov

AB’nin yaptırım listesinde doğu ve güney Ukrayna yerel milis gücü liderleri de yer alıyor. German Prokopyev, Valeri Bolotov, Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Sergey Purgin, Denis Puşilin ve Sergey Tsiplakov AB’ye girişi yasaklanan isimlerden.

AB’nin kara listesinde yer alan toplam isim sayısı 48’e ulaştı.

ABD ve AB’nin kara liste oluşturmasına tepki gösteren Moskova, yaptırım dili ile konuşmanın Ukrayna krizinin çözümüne herhangi bir katkısı olmayacağını savunuyor.