Erdoğan: Malezya uçağı Rusya tarafından vurularak indirildi

422

BURSA’da konuşan Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının Rusya tarafından füze ile vurularak indirildiğini iddia etti. Avrupa ülkeleri incelemelerin sonuçlanmasını beklerken, ABD ve Kiev yönetimi doğu Ukrayna'da çatışan Rusya yanlısı milis güçleri suçlamıştı. Yolcu uçağının düşürülmesi ile ilgili Erdoğan doğrudan Rusya'yı suçlarken, herhangi bir özel bilgiye sahip olup olmadığı anlaşılmadı.

Batı ülklerini İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırı karşısında tutundukları tavırları eleştiren Erdoğan, "Yeni bir haçlı ittifakı ile karşı karşıyayız. Bu çok yanlış bir gidiş. Ben Batı’ya sesleniyorum. Bu dürüst bir yaklaşım değil. Bu yaklaşım yarın inanıyorum ki sizleri de boğacaktır. İşte buyurun bakın Ukrayna hava sahasında Malezya uçağı. Maalesef Rusya tarafından füze ile vurularak indirildi. Bu nasıl bir yaklaşımdır, bu nasıl anlayıştır. Hani dünya barışı için koşacaktık, Hani dünya barışına çalışacaktık" dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıya değinerek, "Bu ramazan Filistin’de acı haberleri aldığımız bir ramazan. Terör devleti İsrail, günlerdir Gazze’yi bombalıyordu. Şimdi kara harekatına başladı. Çoluk, çocuk ve kadın olmak üzere 240’tan fazla masum, son hafta içersinde şehit edildi. 2 binden fazla masum da yaralandı. İsrail, okulları, camileri, acımasızca, insafsızca vurmaya devam ediyor. Ortadoğu’daki insanlık dışı saldırı devam ederken, dünya susuyor, İslam ülkeleri susuyor. Bizim de, Gazze için Filistin için sesimizi yükseltiyor olmamızdan birileri ciddi manada rahatsız oluyor. İstiyorlar ki, bizde susalım sesimizi çıkarmayalım. Ama biz Türkiye cumhuriyeti devletiyiz. Biz, şurada yanıbaşımızda meftun Orhan Gazilerin, Osman Gazilerin, Yıldırım Beyazıtlerin torunlarıyız. Herkes susar, biz susmayız. Dünyada bazı liderler şu anda, acayip, garip açıklamalar yapıyorlar. Bakıyorsunuz bir tanesi çıkıp, İsrail savunma hakkını kullanıyor. Bir başkası çıkıyor İsrail savunma hakkını kullanıyor. Yav, Allah aşkına nasıl bir savunma hakkı bu. bunlardan kimse ölmüyor. Ölenler sadece Filistinli. Şu anda 240’dan fazla ölü var. Kadınlar var, çocuklar var, yaşlılar var. Nasıl olur da bunu böyle söylersin. Efendim Filistin’den roketler atılıyormuş. Yahu bu roketler atılıyor da ne oluyormuş havada vuruyorlarmış. Bir kişi ölmüyor. Nasıl oluyor bu? Bunların hepsi oyun, numara. Bunlar samimi değil, dürüst değil. Yeni bir haçlı ittifakı ile karşı karşıyayız. Bu çok yanlış bir gidiş. Ben Batıya sesleniyorum. Bu dürüst bir yaklaşım değil. Bu yaklaşım yarın inanıyor ki sizleri de boğacaktır. İşte buyurun bakın Ukrayna hava sahasında Malezya uçağı, maalesef Rusya tarafından füze ile vurularak indirildi. Ne vardı bu uçakta ? Kardeşlerim çok enteresan, yolcularının 160 tanesi Hollandalı. Bakınız Hollanda’dan Malezya’ya gidecek bu uçak Ukrayna hava sahasında vuruluyor. Bu nasıl bir yaklaşımdır, bu nasıl anlayıştır. Hani dünya barışı için koşacaktık, Hani dünya barışına çalışacaktık. koşup, çalışacaktık. Ve bunlar ’Ben güçlüyüm, istediğim gibi vururum, istediğim gibi indiririm’ diyenlerden. Bizde diyoruz ki; siz bu gücünüzü bir yere kadar kullanacaksınız. Ama unutmayın, bütün tuzakların üzerinde çok daha büyük bir tuzak var. O tuzakta bir gün sizi vuracak." ifadelerini kullandı.