Putin: NATO’nun sınırımıza yaklaşmasına karşılık vereceğiz

305

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun sınırlarına yaklaşmasına aynı ve orantılı bir şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin, NATO’nun göstere göstere doğu Avrupa ülkeleri, Karadeniz ve Baltık Denizi çevresinde güçlendiğini iddia etti. Putin, “NATO’nun askeri altyapısının sınırlarımıza yaklaşmasına aynı ve orantılı şekilde karşılık vereceğiz.” dedi.

NATO’nun füze savunma kalkanına da değinen Putin, “Bize bunun bir savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Alakası yok bu ABD’nin saldırı kuvvetlerinin bir parçasıdır.” diye konuştu.

NATO'nun askeri hazırlık ve çalışmasının yoğunluğunun arttığını belirten Putin, “Kırım ve Sevastopol dahil savunmamızın güçlendirilmesi ile ilgili planlanan tüm çalışma ve hazırlıkların zamanında tamamlanması lazım.” şeklinde konuştu.

"Egemenlik ve toprak bütünlüğümüze karşı askeri tehlike bulunmuyor"

Rusya’yı tehdit eden hiçbir unsurun olmadığını söyleyen Putin, “Ülkemizin egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı hiçbir askeri tehlike bulunmuyor. Dünyadaki güç dengesi bunun garantörü.” diye konuştu. Rusya’nın hiçbir askeri ittifaka dahil olmadığını hatırlatan Putin, “Dahil olan ülkeler bağımsızlığından ödün veriyor ve bu durum her zaman bir ülkenin çıkarlarını yansıtmayabiliyor.” dedi.