"Erdoğan İsrail-Filistin ihtilafını kendi amaçları için kullanıyor"

359

İsrail St.Petersburg (Rusya) Başkonsolosu Eduard Şapira, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail-Filistin ihtilafını kendi amaçları için kullandığını iddia etti.

Rus basınına konuşan İsrailli diplomat, Türkiye ile iyi ilişkilerden yana olduklarını ifade etti. Şapira, “On yıllar boyu ilişkilerimiz mükemmeldi. Bugün de umarım resmi olarak müttefik sayılırız. Prensip olarak ‘terör’ hem Türkiye hem de İsrail’i tehdit ediyor. Bölgesel güç olarak Türkiye şunun farkında: İsrail ile işbirliği kendisi için önemli.” dedi.

Erdoğan’ın Ortadoğu’da bölgesel güç konusunda siyasi dahil bazı öncülüklerinin bulunduğunu iddia eden Şapira, “O şu anda İsrail-Filistin ihtilafını kendi amaçları için kullanıyor. Çok fazla ve bazen de kaba şekilde İsrail’e karşı ifadeler kullanıyor. Geçenlerde Türk basınında Yahudi karşıtı içeren korkunç yazıyı okuduk, bu yazı Türk yönetimi tarafından destekleniyor. Şunu da anlamak lazım: Bunu yapan Türk halkı ve bütün Türkiye değil.” şeklinde konuştu.

İkili görüş ayrılıklarının çözülmesinden yana olduklarını vurgulayan İsrailli diplomat, “Farklı düşünebiliriz, tabii ki Müslüman ülke olarak Türkiye ihtilafın çözümü bağlamında Filistin’in çabasını destekliyor ve durumun iyileşmesinden yana. İnanın biz de. Biz aç ve kötü komşu istemiyoruz. Bizim hedefimiz bu değil.” dedi.

Filistin’den ABD’ye kınama

Filistin Moskova Büyükelçisi Feyad Mustafa da düzenlediği basın toplantısında Washignton’ın Ortadoğu politikalarını eleştirdi ve ABD’yi kınadı.

Interfax’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Mustafa, ABD’nin İsrail’i desteklediğini, Birleşmiş Milletler’den aleyhte karar çıkmasına engel olduğunu söyledi.

Krizin uluslar arası güçlerin müdahil olması ile çözülebileceğini kaydeden Mustafa, “Rusya’nın ABD, AB ve Arap Ligi ile omuz omuza krize çözüm için çalışması gerekiyor…” çağrısında bulundu.