Rusya: 50 bin militan IŞİD için savaşıyor

267

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, terör örgütü IŞİD bünyesinde savaşan militan sayısının 50 bine ulaştığını tahmin ettiklerini söyledi.

Bağımsız Devletler Topluluğu, Güvenlik Konseyi Sekreterleri ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan Patruşev, “Irak ve Suriye’nin bir kısmını kontrol eden IŞİD güçlenmeye devam ediyor. Farklı tahminlere göre 30-50 bin arasında militan bu örgüt için savaşıyor.” dedi.

IŞİD’in bir çok ülke açısından güvenlik sorunu olduğuna değinen Patruşev, “Silahlı IŞİD militanları iyi bir gerilla eğitimi alıyor. Zalimliklerindeki şöhret de biliniyor. Ortadoğu bölgesinden, Avrupa Birliği’nden, ABD ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden radikal gruplar buraya dahil oluyor. Bunlar evlerine döndüklerinde ulusal güvenlik açısından büyük tehdit oluşturacak.” uyarısında bulundu.

Bunun barışa, küresel ve bölgesel düzeyde istikrara ve güvene karşı bir meydan okuma olduğunu hatırlatan Patruşev, “Afganistan kaynaklı bir tehdit de söz konusu. Burada güvenli bilginin sağlanması da önemli.” hatırlatması yaptı.

IŞİD’le mücadele tek taraflı operasyonlara tepki gösteren Moskova, Suriye’de hedeflerin vurulmasında Şam yönetiminin izninin alınmasını ya da BM Güvenlik Konseyi’nden karar çıkarılmasını talep ediyor. Moskova’ya göre aksi uygulamalar uluslar arası hukukun ihlali anlamına geliyor.