Rus uzman Türkiye’nin IŞİD’le mücadelede ikili oynadığını iddia etti

460

Rusya Ortadoğu Enstitüsü Başkanı Yevgeni Satanovski, Türkiye’nin IŞİD terör örgütüyle mücadelede ikili oynadığını iddia etti.

Azeri basınına konuşan Rusya’nın etkili Ortadoğu uzmanı Satanovski, IŞİD’ın tüm bölge için tehlikeli olduğunu, özellikle Kafkasya bölgesinden giden teröristlerin kendi vatanlarına dönünce terör eylemleri yapacaklarından emin olduğunu söyledi.

İran’ın Şii anlayışı bağlamında IŞİD’le mücadele ettiğini savunan Rus uzman, “Türkiye PKK’yı zayıflatmak için IŞİD ve Suriyeli Kürtler arasında kavga oluşturmaya çalışıyor. Türk istihbarat güçlerinin IŞİD’la ilişkileri var. Özellikle bu yüzden Türkler Musul’da esir alınan Türk diplomatları kurtarmayı başardı.” iddiasında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Suriye lideri Beşşar Esed’in en başlıca düşman olduğunu öne süren Satanovski, “Erdoğan eskisi gibi Suriye’de iç savaşta Esed’in karşıtlarıyla bağlantılı. Bu da Türk yönetimini IŞİD’le mücadelede ikili oynamaya zorluyor. Aynı zamanda Türkler IŞİD’le savaşan ya da savaşmış gibi gösteren batı koalisyonunu formalite olarak destekliyor.” suçlamasında bulundu.