Bahçeli: Putin'den Dersim'le ilgili arşivleri isteyin

218

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tunceli ziyaretinin ardından konuştu. Bahçeli, Rus arşivlerinde Dersim olaylarına ilişkin bilgi ve belgelerin bulunduğunu belirterek, "Rus arşivleri açılırsa Dersim için konuşanların utancından ülkeyi terketmesi gerekir" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, Tunceli ziyaretinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, Dersim olayları konusundaki görüşlerini yineledi, Rus arşivlerinde önemli bilgi ve belgelerin bulunduğunu belirtti.

Bahçeli, "Rus arşivleri açılırsa, Dersim için konuşanların utancından bu ülkeyi terketmesi lazım. Arşivleri okuyan, Dersim kelimesini ağzına almaz” dedi. Bahçeli, rus arşivlerinde Rus maraşeller ve diğer ülkelerin yetkilileriyle Seyit Rıza’nın konuşmaları ve mektuplaşmalarına ilişkin belgelerin bulunduğunu söyledi.

Bahçeli, önümüzdeki hafta başında Türkiye'yi ziyaret edecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bu arşivleri istemesi için Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrıda bulundu.

MHP Genel Başkanı, Alevi kesiminin sorunlarına dönük 10 maddelik çözüm önerisi ortaya koyduklarını da hatırlatarak, “Bunu okusalar burada bizim Alevilerle ilgili bir meselemiz olmadığını görürler" ifadesini kullandı.