Rusya, Suriye konusunda Türkiye’ye güvenmiyor

185

St. Petersburg Vedomosti Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dimitri Şerih, Türkiye’nin Suriye’de uçuşa yasak bölge kurma teklifine olumsuz yaklaştığını söyledi. Rusya’nın geçmişteki Libya örneğinden ders aldığını ifade eden Şerih, bu yüzden Türkiye’nin Suriye krizinin çözümü ile ilgili yaklaşımına güvenmediğini ifade etti.

Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) sorularını yanıtlayan Şerih, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son Türkiye ziyaretinin iki ülke ilişkileri açısından büyük önem taşıdığını söyledi. İkili ve heyetler arasında yapılacak görüşmelerle ilgili resmi açıklamaların dışında görüşülecek konuların tahmin edilmesinin zorluğuna değinen Şerih, Suriye, Kırım ve daha bir çok alandaki problemlere rağmen, her iki ülkede de karşılıklı bir anlayış durumunun hakim olduğunu belirtti.

Vedomosti Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni “Putin’in ziyaretinde öncelikli konu ikili ticari ilişkiler olacak. Özellikle de Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracatın önündeki engellerin kaldırılması konusu ele alınacak. Enerji, Karadeniz bölgesindeki sorunlar, Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, jeopolitik sorunlar ve bölgesel gelişmeler gündemde olur…” dedi.

Suriye konusunda çözüme ulaşmak için erken

Suriye sorununun şu an dünya politikasında çözümü zor olan konuların başında geldiğini vurgulayan Şerih, “Bu problemde Rusya’nın oldukça önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Türkiye’de mühim bir rol oynuyor. Türkiye’nin muhalefete sağladığı desteğe karşın, Esed’in pozisyonunun koruma çabası krizi çıkmaza soktu. Tüm bunlara rağmen, bu konuda iki ülkenin de sorunu çözmek için çabalar içine gireceğinden şüphem yok. Çözüm arama çabaları sürecek, ancak şu anda buna ulaşmak imkansız…” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin bölgede uçuşa yasak bölge teklifi

Suriye’de uçuşa yasak böle oluşturulma çabalarının devam ettiğini belirten Rus uzman, “Bir taraftan baktığımız zaman bunun gerçekleşebileceğini görüyorum. Ancak mesele şu ki, aralarında Rusya’nın da bulunduğu bazı ülkeler bu konuya çekimser yaklaşıyor. Öncelikle Türkiye’ye güvenmiyor. Rusya, Libya konusunda neler olduğunu iyi biliyor. O zaman da Libya’da uçuşa yasak bölge uygulanmasını öngören karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi'nde kabul edilmişti. Sonuçta, maalesef bu karar ülkeyi savaşın içine soktu. O bölgede gerçekten Esed’i devirmenin dışında bir niyetle uçuşa yasak bölge kurulması amaçlanırsa mantıklı olabilir. Yine de geçmişin getirdiği tecrübelerin ortaya koyduğu güvensizlik, bunun oluşturulmasının önünde bir engel olarak duruyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Rusya’nın yaptırımlardan çıkışında ilk beşte

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırım uyguladığını, Rusya’nı da bu süreçten çıkmaya çalıştığını belirten Şerih, Türkiye’nin bu açıdan ilk beş ülke arasında yer aldığını belirtti. Şerih, “Bazı ülkeler Batılı ülkelerin yaptırım kararlarına katılmıyor. Bu ülkeler içinde Rusya’nın stratejik ortağı olan Türkiye’nin de bulunduğunu görüyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin, dünyada Rusya’nın iyi ilişkiler çerçevesinde kontak kuracağı ülkeler içinde yer alacağını söylemek mümkün. Ancak tabii ki bir Çin kadar önemli olduğunu söyleyemeyiz. Çin şu anda dünyanın en büyük enerji kaynakları tüketen ülkeler içinde başta geliyor. Dünya’da benzeri olmayan büyük bir pazar, büyük bir ticaret alanı olarak tanımlayabiliriz. Herşeye rağmen Türkiye, Rusya’nın şu an içinde bulunduğu sıkıntılı alandan çıkmak için kontakta olduğu ilk 5 ülke arasında olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.