Rusya yolsuzluk endeksinde 9 puan geriledi

158

Berlin merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International-TI) 2014 yılı “yolsuzluk algı endeksinde” 175 ülke içinde 136’ıncı oldu. Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele programlarına rağmen ilerleme kaydedemeyen Rusya 2013’de 127’inci sırada yer alıyordu.

Rusya’nın 100 üzerinden puanı da 1 puan gerileyerek 27’ye düştü. Rusya sıralamada Nijerya, Kırgızistan, Lübnan, İran ve Kamerun gibi ülkelerle aynı kategoride yer alıyor.

Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri kategorisinde ise Rusya 33 puan aldı. Gürcistan 52 puanla bölgede yolsuzluğun en az olduğu ülke seviyesine yükselirken, Türkmenistan 17 puanla listenin sonunda yer aldı.

Raporda yer alan 175 ülkenin üçte ikisinin 50 puanın altında yer alması dikkat çekti.

Danimarka, Yeni Zelanda ve Finlandiya sırasıyla 92, 91 ve 89 puan alarak en temiz ülkeler oldu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü yöneticilerinden Anton Pominov, Rusya’nın yüksek seviyede işlenen yolsuzluk suçları ile ilgili daha aktif olması gerektiğini belirtti. Sivil toplum örgütleri, basın ve diğer alanlar üzerindeki baskı ve kontrol yolsuzlukla mücadelede ulusal bir desteğin oluşmasını engelliyor.

Rusya’da yolsuzlukla mücadele sürecinin durgun bir döneme girdiği eleştirisi getiren Pominov, “Biz öncelikle neden yüksek sesle konuşmak yerine yolsuzluğa bulaşmış birinin cezalandırılması düşünülmüyor sorusunu yöneltmek istiyoruz. Bu yöneticilere dokunulmaz olmadıklarının gösterilmesi açısından ileri bir adım olacak..” önerisinde bulundu.

Örgütün raporuna göre Türkiye de 2013'te 50 puan alıp 53. sırada yer aldığı listede, 2014'te 45 puanla 64. sıraya düştü. Böylece Türkiye 11 basamak düşerek rekor kayıp yaşayan ülkelerin başında yer aldı.

Her yıl yayınlanan 'Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde ülkeler, 0 ilâ 100 arası bir puanla değerlendiriliyor; yolsuzluğun en az olduğu ülkeler ilk sıralarda yer buluyor.