Rusya halkının yarısı uluslar arası izolasyon uygulandığını düşünüyor

149

Levada Araştırma Merkezi’nin yaptığı çalışmaya göre Rusya halkının yüzde 47’si uluslar arası bir izolasyonda olduklarını düşünüyor. Vatandaşların yüzde 45’ine göre ise bu yönde bir kuşatma yok.

Araştırma Rusya’nın 134 ayrı kentinde 21-24 Kasım tarihlerinde 1600 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

Rusya’nın izolasyon içinde olduğunu düşünenlerin yüzde 63’ü bundan endişe duyarken, yüzde 35’i gelişmelerden rahatsız değil.

Rusya’ya yönelik Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların Rusya yönetiminin politikalarında herhangi bir değişikliğe yol açabileceği ile ilgili soruya halkın yüzde 47’si olumlu cevap verirken, yüzde 34’üne göre bu imkansız. Yüzde 12’sine göre ise kısmen etkili olabilir. Yüzde 7 ise kararsız.

Ankete katılanların sadece yüzde 18’i ABD’ye karşı iyi duygular beslerken, yüzde 74’ü olumsuz düşünüyor. Ocak 2014’de ABD’ye karşı olanların oranı yüzde 44 ve olumlu bulanların oranı ise yüzde 43 civarında idi.

AB ile ilgili düşünceler de çok önemli değişim yaşandı. Ocak’ta AB’yi olumlu bulanların oranı yüzde 51 iken şu an yüzde 26’ya geriledi. Olumsuz bulanların oranı ise yüzde 34’den yüzde 63’e düştü.

Rusya halkının Ukrayna ile ilgili düşünceleri ise son derece kötüleşti. Ocak ayında Ukrayna ile ilgili yüzde 66 olumlu düşünürken, şu anda bu rakam yüzde 28’e geriledi. Ukrayna ile ilgili olumsuz düşünenlerin oranı ise yüzde 26’dan yüzde 59’a yükseldi.

Ruslar en çok yüzde 87 ile Belarus’a karşı olumlu düşünüyor. Gürcistan’a karşı olumlu düşünenler yüzde 53’ü bulurken, İsrail’i yüzde 60 ve Çin’i yüzde 74 olumlu değerlendiriliyor.