Rublenin değer kaybı, Rusya’dan uluslararası çıkışları vurdu

399

Rublenin dolar ve avro karşısında aşırı değer kaybı uçak ve tren yolu şirketlerini vurdu. THY’nin Rusya’da partneri olan UTair borçlarını ödeyemediği gerekçesi ile mahkemelik olurken, bir çok havayolu şirketi verimsiz seferleri kapattı, eski Sovyet ülkelerine giden tren seferleri de iptal edildi.

Kommersant’a göre dış seyahatlerde üçte bir oranında azalma var. 2014’de 5 milyona yakın Rus turistin seyahat ettiği Türkiye’de 2015 için benzer rakamların yakalanamamasından endişe ediliyor. Rusya gelecek yıl için yüzde 40 civarında yurt dışı turist seyahatlerinde düşüş bekliyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkan Vekili Maya Lomidze yüzde 40 civarında yurt dışı turist çıkışlarında azalma beklediklerini, 2015’de her üç turizm şirketinden birinin de kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Lomidze’ye göre iç turizm de ise canlanma olacak. Rublenin düşmesi nedeni ile iç turizmde artış yüzde 50’leri geçebilir.

THY’nin Rusya’da partneri olan UTair, ülkenin üçüncü büyük havayolu şirketi olmasına rağmen borçlarını ödeyemediği gerekçesi ile aleyhinde davalar açılmaya başladı. Rusya Demiryolu Şirketi, verimsiz olduğu gerekçesi ile Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan ve Tacikistan seferlerini iptal etti.

Rusya Demiryolu Şirketi 2014’de uzun mesafe seferler nedeni ile 2 milyar ruble (37 milyon dolar) kayıp yaşadı. Kommersant’a konuşan kaynağa göre gelirlerde yaşanan sorun rublenin aşırı zayıflaması. Uluslar arası trenlerin bilet fiyatları avro ile bağlantılı. Yıl başından bu yana biletler yüzde 50 civarında zamlandı. Seyahatlerin yurt dışı masrafları artarken, ruble ile olan gelir de azaldı. Sadece Kasım ayında yurt dışı trenle seyahat biletlerine talep yüzde 7,6 civarında azaldı.

Rusya’da uluslar arası uçuşlar sadece bir haftada yüzde 12,5 zamlandı. Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin verilerine göre Kasım ayında zaman yüzde 17’den fazla. Ancak bilet fiyatlarında artış yüzde 30 civarında rublenin değer kaybı ile doğrudan bağlantılı.

Rusya’nın devlet havayolu şirketi Aeroflot’un Başkanı Vitali Savelyev ise yolcu kaybı yaşamamak için fiyatlarda aşırı artışa gitmeyeceklerini açıkladı. Savelyev’e göre mevcut şartlar ekonomik açıdan makul değil.