Putin, Hindistan’ı nükleer santrallerle donatacak

296

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan’a tarihi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Savunma alanında sıkı işbirliği geliştiren iki ülke nükleer alanda ortak projeleri hızlandırdı. Rusya 20 yıl içinde Hindistan’a 12 adet nükleer reaktör inşa edecek. Putin’in Hindistan ziyaretinde anlaşmaları Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko imzaladı.

Putin Hindistan temasları çerçevesine Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi. Suriye krizi, İran nükleer programı, Ukrayna problemi ve diğer uluslar arası sorunların görüşmede ele alındığı ifade ediliyor. Putin, Modi ile Hindistan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğine resmi başvurularını da ele aldı. Heyetler arası görüşmelerle Rus liderin Hindistan programı devam ediyor.

Basına değerlendirmede bulunan Kiriyenko, Kudankulum Nükleer Santrali’nin üçüncü ve dördüncü reaktörlerinin yapımı ile ilgili anlaşmayı imzaladıklarını, 2016 başında inşaat çalışmalarının başlayacağını söyledi. Santralin 7 yıl içinde aktif hale gelmesi planlanıyor.

Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un önümüzdeki 10 yıl içinde portföyü de 100 milyar doları aştı. Salı günü Macaristan’la nükleer santral kurulması yönünde anlaşma imzaladıklarını belirten Kiriyenko, bu yıl içinde 5 milyar dolarlık iş teslim ettiklerini belirtti.

Toplamda 27 reaktör portföyleri olduğunu kaydeden Kiriyenko, her bir reaktörün ortalama fiyatının 5 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Rosatom, Mersin Akkuyu’ya da 20 milyar dolar değerinde 4 reaktör inşa edecek. ÇED raporu onaylanan proje ilgili inşaat çalışmalarını 2015’de başlaması bekleniyor.

Rusya, Türkiye’nin dışında Çin, Hindistan, Taylan, Vietnam, Endonezya ve Kuzey Afrika ülkelerinde nükleer santraller inşa edecek.