Ermenistan, Avrasya Ekonomik Birliği’ne resmen dahil oldu

323

Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında 1 Ocak 2015’de aktif hale gelen Avrasya Ekonomik Birliği’ne Ermenistan da resmen üye oldu. Moskova merkezli proje eski Sovyetler Birliği topraklarında ekonomik ve siyasi alanda yeni bir yapının oluşmasını öngörüyor.

Avrupa Birliği benzeri yapıda yer alan ülkeler arasında para, mal ve işçi dolaşımı serbest olacak. Kırgızistan’ın da Mayıs ayında tam üye olacağı birlikle, Türkiye ve İsrail başta olmak üzere 40’a yakın ülke serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyor.

Ekim ayında imzalanan anlaşmaya göre Ermenistan 2015 sonuna kadar örgüt içinde sınırlı temsil edilecek. Avrasya Ekonomik Komisyonu’nda 3 Ermenistan delegasyonu tek oy hakkına sahip olacak. Kırgızistan da örgüte 1 Mayıs’ta tam üye olacak. Ermenistan ve Kırgızistan’ın üye ülkelerle ortak gümrük sistemine geçmesi ve entegrasyon için 2022 son tarih olarak belirlendi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da, Ukrayna gibi Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyordu. Rus basınında yer alan iddialara göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bin metreküp için 170-180 dolar doğalgaz fiyat önerisinin ardından Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliğini tercih etti.

Ermenistan ekonomisi büyük çoğunlukla Rusya’ya bağımlı. Ermenistan’da en büyük dış yatırımcı Rusya. Ermenistan vatandaşlarının önemli bir kısmı Rusya’da çalışıyor ve ailelerine para transfer ediyor.

Türkiye ve Azerbaycan’la sorun yaşayan Ermenistan, güvenliğini artırmak için de Rusya ile yakın ilişki içinde olmayı tercih ediyor. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgali sürdüren Ermenistan’la Türkiye’nin siyasi ilişkileri askıya alınmış durumda.

Avrasya Ekonomik Birliği içinde temsil edilen Ermenistan topraklarına Yukarı Karabağ dahil edilmedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, uluslar arası alanda tanınan toprakları ile birliğe girdiklerini açıkladı. Ermenistan en çok Batı’dan gıda alımını durduran Rusya pazarında aktif olmayı planlıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2014’ün en önemli siyasi başarılarından biri olarak görülen Avrasya Ekonomik Birliği’nin yeni üyelere açık olduğu belirtildi. Birliğin kuruluşu ile ilgili anlaşma Astana’da 29 Mayıs 2014’te imzalanmıştı. 170 milyon nüfusa sahip Avrasya Ekonomik Birliği’nin ekonomik büyüklüğü 2,5 trilyon doları buluyor. 2030’a kadar ise hedef ek 900 milyar dolarlık ekonomi oluşturmak.