Ukrayna'da çözüm için yeni umut Astana zirvesi; Putin ve Poroşenko katılıyor

407

Ukrayna krizi nedeni ile yaptırımların uygulandığı Rusya ekonomisindeki durgunluk bölge ülkelerini de etkilemeye başladı. Rusya ile Avrasya Ekonomik Birliği içinde yer alan Belarus’un ardından Kazakistan da krizin çözümü için kolları sıvadı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Ukrayna krizinin çözümü için Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya liderleri bir araya gelecek. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Astana’da 15 Ocak’ta zirve yapılacağını doğruladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 23 Aralık’ta Kiev ve Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirerek iki ülkenin barışmasını talep etmişti.

Astana zirvesine hazırlık olarak 5 Ocak’ta Berlin’de taraflar bir araya gelecek. Ukrayna, Almanya ve Fransa temsilcilerinin katılacağı zirvede Rusya’yı BDT ülkeleri direktörü Viktor Sorohin temsil edecek. Görüşmede krizin tüm boyutlarının ele alınması planlanıyor.

Normandi format olarak tanımlanan ilk zirve Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’nin katılımı ile gerçekleşmişti.

Ukrayna krizinin çözümü için Normandi formatın dışında Minsk, Cenevre ve Weimar olarak tanımlanan müzakere girişimleri oldu. Minsk müzakerelerine Donetsk ve Lugansk bölgeleri yerel temsilcileri de katılıyor.

Sözde Donestk Halk Cumhuriyeti temsilcisi Denis Puşilin, Astana’da yapılacak zirvenin Minsk müzakereleri açısından krizin çözümünde önemli katalizör etkisi yapacağını açıkladı. Puşilin’e göre yerel yönetimlerin temsilcilerinin katılmadığı toplantılarda alınacak kararlar yeterince etkili olmayacak.

Puşilin, Kiev ordusunu ve yerel halk milis güçleri arasında ikinci mahkum takasının Ocak ayının ortasında yapılacağını kaydetti. Puşilin, “Ukraynalı partnerlerimizle listeler oluşturuluyor. Biz teknik konuların çözüleceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kiev ve Donbas arasında 26 Aralık’ta yapılan son mahkum takasında 222 Ukrayna askerine karşılık 145 yerel milis gücü salıverilmişti.

Doğu Ukrayna’da ilan edilen ateşkes kısmen ihlallere rağmen devam ediyor. Ukrayna’nın doğ bölgesinde yaşanan iç savaşta 5 bine yakın kişi hayatını kaybederken, 1 milyon dan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.