“Rusya, NATO’nun genişlemeyeceğine inanarak hata yaptı”

374

Rusya’nın Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov, Rusya’nın NATO’nun doğuya doğru genişlemeyeceği yönündeki sözlerine inanarak hata yaptığını açıkladı.

Batılı liderlerin Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından NATO’nun doğuya doğru yayılmayacağı yönündeki sözlü taahhütlerine inanarak Rusya’nın hata yaptığını kaydeden Çijov, “Bu yeni nesil Rus liderleri için ders oldu…” dedi.

Rusya öncülüğünde kurulan Avrasya Ekonomik Birliği ile Avrupa Birliği arasında serbest ticaret anlaşması hedefinin ulaşılabilir olduğuna değinen Rus diplomat, “Rusya, AB ile stratejik ortaklığı reddetmiyor. Rusya ve AB ortak çıkarların olduğu bir çok alanda işbirliği geliştirebilir. Mevcut gelişmelere rağmen, AB ve Rusya arasında stratejik ortaklık olabileceğine inanıyorum. Coğrafya, dil, din ve ortak güvenlik sorumlulukları bizi her zaman birleştirebilir.” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu sorunu, terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele ve kitle imha silahlarının yaygınlaşmasının önlenmesi gibi bir dizi alanda işbirliği imkanı olduğunu vurgulayan Çijov, bir çok alanda çalışmaların askıya alındığı eleştirisi getirdi.

Rusya’ya yönelik yaptırımların Ukrayna’da krizin çözümüne katkı sağlamadığına değinen Rus diplomat, “Rusya’ya yönelik yaptırımlar kaldırılmalı. AB azınlık Avrupalı ülkelerin Rusya ile çatışma arzusuna göre Rusya ile ilişkileri bozmamalı.” uyarısında bulundu.

Brüksel’in doğu Ukrayna’da yaşanan savaş nedeni ile Rusya’yı suçlarken, hükümet güçlerinin Donetsk, Lugansk ve diğer bölgeleri vurmasını görmezden gelmesini eleştiren Çijov, “Orada siviller, kadınlar ve çocuklar ölüyor. Ancak AB’den Kiev’in saldırıları durdurmasına yönelik tek bir çağrı yok…” eleştirisi getirdi.