Ukrayna zirvesi 8 saattir sürüyor, beklenti yüksek

174

Belarus’un başkenti Minsk’te “Normandiya Dörtlüsü” olarak tanımlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’nin katılımı ile Ukrayna krizinin çözümü için yapılan zirve TSİ 19:15’ten bu yana devam ediyor.

Ukrayna, Rusya, AGİT ve ayrılıkçı bölgeler Donetsk ve Lugansk temsilcilerinin katılımı ile teknik konuların ele alındığı Temas Grubu toplantıları da iki gündür devam ediyor.

Görüşmelerde olumlu ilerleme sağlandığı, zirve sonrası ortak bir deklarasyonun imzalanabileceği belirtiliyor.

resim tanımı girin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da devam eden görüşmeler için yaptığı değerlendirmede “süper ilerliyor…” yorumunda bulundu. Sputnik’e konuşan Lavrov, krizin çözümüne ilişkin belgenin imzalanabileceğini söyledi.

Görüşme ile ilgili düşüncelerini paylaşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Georgiy Karasin, yoğun çalışma ve sıkı tartışmaların yapıldığı değerlendirmesinde bulundu.

Zirvede Donbas olarak tanımlanan Doğu Ukrayna’da bir an önce ateşkes sağlanması, ağır silahların çatışma bölgesinden çıkarılması, esir takası, Donbas’ta erken yerel seçim ve yönetimin oluşumu, Donbas’ın statüsünün belirlenmesi, insani yardımların ulaştırılması, Ukrayna’nın tarafsız statüsüne geri dönmesi ve Rusya sınırının kontrolü gibi konular müzakere ediliyor.