Rusya’da binlerce kişi Nemtsov için yürüdü

475

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Kremlin’in yanı başında silahlı saldırı sonucu öldürülen muhalif lider Boris Nemtsov için binlerce kişi “yas yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Başkent Moskova’da yaklaşık 7-10 bin kişi Slavyanskaya Meydanı’ndan başlayarak Nemtsov’un öldürüldüğü Bolşoy Moskvoretskiy Köprüsü’ne doğru yürüdü. Yürüyüşe katılanlar Rusya bayrakları, Nemtsov’un resimleri, pankart, çiçek ve siyah kurdeleler taşıdı. Olaysız bir şekilde gerçekleşen yürüyüşte “kahramanlar ölmez” dövizi dikkat çekti.

resim tanımı girin

İngiltere, Almanya ve Fransa’nın Moskova Büyükelçileri de yürüyüşe katılrıken, mizah dergisi Charlie Hebdo’dan esinlenen bazı grupların #JeSuisBoris yazılı pankart taşımaları dikkat çekti.

Moskova kent yönetimi 50 bin kişiye kadar yürüyüş için izin verdi.

resim tanımı girin

Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da yaklaşık 6 bin kişi Nemtsov’un öldürülmesini protesto etti.

Nemtsov’un da organizatörler arasında yer aldığı 1 Mart kriz karşıtı gösteri ise iptal edildi. Yürüyüşte yolsuzlukla mücadele ve yerel yönetimin güçlendirilmesi taleplerinin dile getirilmesi planlanıyordu. Nemtsov’un öldürülmesi üzerine gösteri iptal edilerek “yas yürüyüşüne” dönüştürüldü.

resim tanımı girin

Nemtsov muhalefet liberal demokrat parti PARNAS’ın eş başkanlığını ve Yaroslavl kent parlamentosu milletvekilliği görevlerini yapıyordu.

Nemtsov 1990’lı yıllarda Boris Yeltsin’in devlet başkanı olduğu dönemde enerji bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulundu.