Putin'den STK'ların 'yabancı ajanlık'tan çıkmasına onay

199

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülkelerden gelen kaynaklarla finanse edilen sivil toplum kuruluşlarının (STK), resmi bir denetimin ardından 'yabancı ajan' listesinden çıkarılmasına olanak veren yasayı kabul etti.

Putin'in onayından sonra 9 gün içinde yürürlüğe girecek yeni yasa, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma tarafından şubat sonunda kabul edilmişti.

'YABANCI AJAN' İBARESİ ÜÇ AY İÇİNDE KALDIRILABİLECEK

Yeni yasaya göre Rusya'daki STK'lar Adalet Bakanlığı'na başvurup 'yabancı ajan' listesinden çıkarılmayı talep edebilecekler. Başvuru sonrasında söz konusu STK, önceden haber verilmeyen bir denetime tabi tutulacak.

Denetim sırasında kuruluşun son bir yıl içinde yabancı ülkelerden finansman alıp almadığı ve Rusya'daki siyasi eylemlere katılıp katılmadığı kontrol edilecek.

Adalet Bakanlığı denetimin ardından STK'nın 'yabancı ajan' listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağıyla ilgili kararı 3 ay içinde vermek zorunda olacak.

İLK KABUL EDİLDİĞİNDE TARTIŞMA YARATMIŞTI

Rusya'da yabancı ülkelerden gelen parayla finanse edilen STK'ların 'yabancı ajan' olarak kaydedilmesini öngören yasa, 2012'de onaylandığında tartışma yaratmıştı. Yasanın, Rusya'daki STK'ların varlığına yönelik bir tehdit olduğunu öne sürülmüştü.

Ancak Rus yetkililer, 'yabancı ajan' olarak kabul edilen kuruluşların da yerli STK'larla eşit haklara sahip olduğunu dile getirmişti.