Putin: Yaptırımlarda en büyük sorun finansman

184

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB'nin Rus şirketlerine uyguladığı ekonomik yaptırımların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu Başkanı Kirill Dmitriyev ile yaptığı görüşmede, söz konusu yaptırımların kaldırılması için yabancı ortaklarla çalışacaklarını söyledi.

‘AVRUPA ŞİRKETLERİNİN ÖNEM VERDİĞİ BİRÇOK ALANDA FİNANSMAN SORUNU YAŞANIYOR'

Rus şirketlerine Avrupa pazarlarına girme ve Avrupalı bankaların kredilerini kullanma yasağı getirilmesinin olumsuz etkilerinden söz eden Putin, "Ortaya çıkan sorunlar, sadece tarım sektörü gibi belirli pazarların kapatılması ile ilgili değil. Asıl sorun, finansman konusunda yaşanan zorluklar. Avrupalı şirketlerin gelişmesini önemli bulduğu birçok alanda finansman sorunu yaşanıyor. Bu durum Rus şirketlerini olduğu kadar, Avrupalı şirketleri de olumsuz etkiliyor" dedi.

Bu konunun herkesi ilgilendirdiğini düşünen Putin, "Sorunların çözümü için hep birlikte çalışacağız" diye konuştu.

DMİTRİYEV: AVRUPALI ŞİRKETLERİN TİCARET HACİMLERİ DÜŞÜŞTE

Dmitriyev, iletişim kurdukları Avrupalı şirketlerin de yaptırımlara karşı çıktığını söyledi. Kısa süre önce Almanya ve İtalya'yı ziyaret ettiklerini ifade eden Dmitriyev, birçok şirketin ticaret hacimlerinde yüzde 20'lik düşüş gördüklerini ve bu nedenle yaptırımlara karşı çıkıldığını vurguladı.