Gorbaçov'dan Rusya'da perestroyka çağrısı

141

SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov ve Rusya eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Rusya'da yeni bir 'perestroyka' (yeniden yapılanma) dönemi başlatılması çağrısında bulundu.

Gorbaçov Vakfı ve Kudrin başkanlığındaki Sivil İnsiyatif Komitesi, Moskova'nın siyaset ve ekonomi alanında izlemesi gereken yol konusunda birleşme inisiyatifi alarak ortak rapor hazırladı.

Moskva Govorit radyosunun aktardığı habere göre Mihail Gorbaçov, Rus ekonomisinin yeniden yapılandırılmasını hedefleyen perestroyka döneminin tamamlanmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Rusya'da yeni bir perestroyka başlatılması gerektiğini söyledi.

Rapora göre, perestroyka politikası Mihail Gorbaçov'un siyasi mağlubiyet almasına neden olsa da, demir perdenin kaldırılması,soğuk savaşın sona ermesi ve komünist bloğu ülkelerinde demokratik değerlerin ortaya çıkmasını sağlayarak önemli kazanımlar da elde etti.

Gorbaçov ve Kudrin'in imzasını taşıyan ortak raporda, Rusya'da iktidarın aşırı merkezi hale getirilmesinden ve Batı ile çatışmaya girilmesinden kaçınılması gerektiği kaydedildi.

Gorbaçov tarafından 1980'li yılların sonunda uygulanan 'perestroyka' politikası çerçevesinde, Sovyetler Birliği'nin ekonomik ve siyasi yapısı yeniden yapılandırılmak istenmişti.