Avrupalı şirketler Türk Akım'ı için rekabet ediyor

75

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rossiya 24 televizyonuna verdiği demeçte, petrol ve doğalgaz piyasasında yaşanan mevcut durumu değerlendirdi. Petrol piyasasının istikrara doğru ilerlediğini kaydeden Bakan, bugünkü fiyatlar bağlamında Rus şirketlerinin kendini rahat hissettiğini söyledi.

Bakan, demecinde, özellikle Türk Akımı konusu üzerinde durdu. Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türkiye'nin ardından Avrupa ülkelerine ihracatı konusunda Avrupalı yetkililerden ve şirketlerden büyük ilgi gördüklerini anlattı.

Novak, "Türk Akımı'nın transiti konusunda Avrupa ülkeleri arasında büyük rekabet var. Nihai kararlar yok. Bu, öncelikle Avrupa Birliği'ne, Avrupa Komisyonu'na ve boru hattının topraklarında inşa etmek ve Rus gazını almak isteyen ülkelere bağlı" dedi.

"TÜRK AKIMI'NIN İTALYA'YA İHRACATINI GÖRÜŞTÜK"

Türk Akımı projesine ilgi duyan şirketler arasında İtalyan Eni'nin bulunduğunu anlatan Rusya Enerji Bakanı, bu şirketin temsilcileriyle Rus doğalgazın İtalya'ya ihracatını görüştüklerini belirterek, "Eni şirketi, Türk Akımı inşaatının nasıl gelişeceği ve gazın İtalya'ya sevkiyatının nasıl yapılacağı ile ilgileniyor" dedi.

Bakan, "Eni şirketi, Rus doğalgazın en büyük alıcılarından biri. Gazı sadece İtalya'ya değil, tüm Merkez Avrupa'ya taşıyor. Elbette, sevkiyatın güvenliği ve anlaşmaların uygulanması ile ilgileniyor. Bu bağlamda önümüzdeki 10 yıl için işbirliğimizin gelişimini konuştuk" diye ekledi.

"PETROL PİYASASI BU YILIN İKİNCİ YARISINDA DAHA İSTİKRARLI OLACAK"

Aleksandr Novak, petrol piyasasının henüz istikrara kavuşmadığını belirterek, "Durum çok karmaşık. Ancak 2014 sonlarında fiyatların düşüşü karşısında yaşanan şok geçti. Bugün oluşan fiyatlar, gerçek durumu yansıtıyor. Yani olması gereken fiyatlara sahibiz" yorumunda bulundu.

ABD'de petrol üretiminin düşürülmesine rağmen dünyada ortalama yıllık petrol üretiminin biraz artacağını ifade eden Bakan, "Ancak küresel talebin günlük 1,2 milyon varil artması sayesinde arz talebi dengeleyecek" tahmininde bulundu.

"Bu yılın ikinci yarısında durumun bugünkünden daha istikrarlı olmasını bekliyoruz" diyen Novak, "Petrol şirketlerimize gelince, bugünkü fiyatlar muhtemelen olabileceğinden daha kötü değil. Bu nedenle mevcut fiyatlarla petrol ve doğalgaz sanayimizin kendini konforda hissettiğini düşünüyoruz" diye ekledi.